Megkezdődött az ország legnagyobb vízrendezési beruházása, a Civaqua-program első ütemének kivitelezése Debrecenben. A projekt lényege, hogy összekötik Debrecent a Tiszával.
Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere történelmi jelentőségűnek nevezte az 1970-es években már elhatározott program első ütemének mostani elindulását az MTI beszámolója alapján.
Azt mondta, fontos változást jelent a beruházás Debrecenben: a város területének ugyanis 34 százaléka erdő, aminek jelenleg nem biztosított a hosszú távú vízpótlása.
A beruházás első üteme megteremti a fizikai kapcsolatot a Tisza és Debrecen között. Ebben a szakaszban a Környezeti és energetikai hatékonysági operatív program (Kehop) keretében elnyert bruttó 16 milliárd forint forrásból mintegy 16 kilométer hosszú nyílt, illetve fedett csatornát és számos műtárgyat építenek a Keleti főcsatorna balmazújvárosi szivattyú telepétől a megyeszékhelyig – sorolta a polgármester.
Papp László hozzátette: a Debrecen nyugati részén húzódó Tócó-patak vízhozama másodpercenként 1200 liter lesz, a patak mentén két víztározót is építenek, ahol különféle jóléti elemeket alakítanak ki.
A Civaqua-program második ütemének megvalósításával a Tisza vize eljut az észak-keleti városrészbe, és lehetővé teszi a Nagyerdő és a város melletti Erdőspuszták vízutánpótlását. A tervezés 700 millió forint önkormányzati és kormányzati forrásból megkezdődött – közölte a sajtótájékoztatón Balázs Ákos (Fidesz-KDNP) alpolgármester.
A Civaqua-programról készült korábbi cikkeink:
16 milliárdból összekötik Debrecent a Tiszával
Indul a Civaqua-program: összekötik Debrecent a Tiszával
Új folyója lesz Magyarországnak
13 speciális műtárggyal szabályozzák majd a Tócó vízszintjét
16 milliárdból korszerűsítik a Keleti-főcsatornát
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: Papp László FB-oldala)