Egy kezén meg tudja számolni Sallai Zoltán haltani kutató, hogy az elmúlt 25 évben hányszor került elő homoki küllő (Romanogobio kesslerii) a Drávából.
A Dráván 1999 óta végeznek halfaunisztikai célú monitorozást a szakemberek. A vizsgálatok során meglehetősen ritkán került hálóba a fokozottan védett homoki küllő, az elmúlt közel 25 év során mindössze 5 alkalommal sikerült megfogni.
„Vélelmezzük, hogy a Drávába a Murából sodródnak le egyedei az áradások alkalmával” – közölte Sallai Zoltán a Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapján megjelent írásában.
A haltani kutató kiemelte, a fajjal korábban lefelé csak Vízvárig találkoztak, azonban 2022. szeptember 23-án 7 folyamkilométerrel lejjebb, a 185-ös folyamkilométer közelében is hálóba akadt egy adult példány egy gyors sodrású, kavicsos mintaszakaszon.
A ritka fogásnál jelen volt Csór Sándor, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság (DDNPI) munkatársa is, és segítséget nyújtott a halászatokban.
A magyarországi halfauna több mint 90 fajból áll, ezek közül 37 áll természetvédelmi oltalom alatt. A homoki küllő a fokozottan védett fajok közé tartozik, természetvédelmi értéke százezer forint.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Pecaverzum/Sallai Zoltán)