2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Pár liter vízből megbecsülhető a balatoni halállomány

Pár liter vízből megbecsülhető a balatoni halállomány

A metódusuk alapja, hogy a különböző élőlényekről, például pikkelyről, nyálkáról, szőrről, ürülékről a vízbe jutó DNS-maradványokat begyűjtik, tartósítják, majd beazonosítják.


NYEREMÉNYJÁTÉK!!!

Iratkozz fel a Pecaverzum Youtube-csatornájára, mert ha elérjük az 1111 követőt, 30.000 forint értékben sorulunk ki ajándékot a tagok között! 

A nyereményt a Fish'n Go horgászhelyfoglaló rendszer ajánlotta fel.

Részletek ERRE!

Addig is jó szórakozást az eddigi videókhoz, és persze jönnek folyamatosan az újak is!


Az intézmény munkatársai számos dunai és tiszai holtmeder halállomány-szerkezetet felmértek az elmúlt két évben, amelyhez a korlátozott körülmények között bevethető, hagyományos módszereket (elektromos halászgépet és kopoltyúhálót), valamint az új környezeti DNS-vizsgálatot alkalmazták, amelyről már a Pecaverzum is írt, a közelmúltban pedig újabb részletek jelentek meg.

Az MTI tudósításában emlékeztetett, hogy a környezeti DNS-vizsgálat esetén elég mindössze néhány liter víz átszűrése, és a csapdázott DNS-darabkák beazonosítása.

Czeglédi Istán hangsúlyozta, hogy a DNS meghatározásban segítségükre volt egy francia laboratórium, ám reményeik szerint hamarosan a BLKI-nak is lesz egy hasonló létesítménye, ahol elvégezhetik a szükséges vizsgálatokat.

A begyűjtött adatokat a BLKI kutatói dolgozták fel. Czeglédi István szerint az új módszernek köszönhetően több fajt sikerült beazonosítaniuk, így összességében pontosabb becslést adtak a halállomány összetételéről a környezeti DNS-módszer segítségével.

Mindez szerinte bebizonyította, hogy a hagyományos technológiáknál jóval egyszerűbben és pontosabban felmérhették a vizsgált víz halállományát anélkül, hogy a halak megsérültek volna.

A kutatók a lehető leghamarabb szeretnék alkalmazni módszerüket a Balatonon és annak vízgyűjtőjén. Czeglédi István szerint ha idejében megkapják az ehhez szükséges forrásokat, akkor, akár már pár éven belül viszonylag pontosan megbecsülhető a balatoni halállomány szerkezete.

A kutató továbbá felhívja a figyelmet arra is, hogy a hasonló vizsgálatokkal remélhetőleg pontosabban kimutathatóak a hagyományos eszközökkel nehezen gyűjthető fajok, mint például a busa vagy a törpeharcsa mennyiségi viszonyai is. „Különösen fontos lehet a módszer alkalmazása a tó vízgyűjtőjén, ahol az inváziós amurgéb terjedése a fokozottan védett lápi póc állományait fenyegeti, azonban a halállomány összetétele a sűrű növényzet miatt hagyományos módszerekkel nem mutatható ki” – összegezte mondandóját a szakember.

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

Még több horgástversenyes hír ITT!

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!