2024. május 18. szombat | Alexandra, Erik
Aktuális

Több folyószakaszon is nyolckilós korlátozást vezettek be három nemes halra

Több folyószakaszon is nyolckilós korlátozást vezettek be három nemes halra

Többen fordultak a Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetségéhez az elvihető legnagyobb méretű ponty, csuka, süllő felső korlátozásának tíz kilogrammról nyolc kilogrammra csökkentése miatt.

A Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetség tájékoztatta a horgászokat, hogy ez nem ő döntésük volt. A Vármegyei Kormányhivatal Halgazdálkodási Hatósága a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI) állásfoglalása (javaslata) alapján írta ezt elő, mint horgászrendi módosítást.

A HNPI szerint ők kizárólag javaslatokat fogalmaztak meg, amelyeket a hatóságnak joga és lehetősége volt felülbírálni, ha azzal esetleg nem értett volna egyet. A szigorítás mellett a HNPI évként hozta fel az őshonos halfajok védelmét, a horgászélmény növelését, illetve példaként említették, hogy a Körösök mentén pontyból hat kilogramm a felső méretkorlátozás. 

A Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetsége nem ért egyet a döntéssel. Ez kiderül a HNPI részére küldött levelükből, amelyet továbbított a Pecaverzumnak Fesztóry Sándor ügyvezető igazgató. A levelet azért fogalmazták meg, mert szerintük a döntéshez semmilyen szakmai indoklást nem mellékeltek. 

„Szövetségünkben azért váltott ki érdeklődést az előírt csökkentés, illetve annak szövegezése (szükséges csökkenteni), mert nincsen tudomásunk sem a külső körülmények megváltozásáról, sem pedig olyan, a közelmúltban lezajlott vizsgálatról, ami a hivatkozott halfajok populációjának csökkenéséről számolt volna be. Másrészről a 2021-2025 évre jóváhagyott halgazdálkodási tervünk folyamatosan növekvő mennyiségű telepítéssel tervez a jelzett halfajok vonatkozásában, így ez sem lehet indoka a csökkentésnek. Harmadrészben pedig a nemrég hatályba lepett 133/2013 (VM) rendelet-módosítás alapján a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) alhaszonbérletben lévő vizeken egyébként is országosan csökkentésre, illetve korlátozásra került az elvihető nemes halak mennyisége száz darabban, de maximum százötven kilogrammban” – olvasható a levélben. 

Arra is kitértek, hogy a tíz kilónál nagyobb halak már nehezebben szaporodnak. 

„Felvetődik a kérdés, hogy ökológiai szempontból melyik a környezettudatosabb, gazdaságosabb megoldás? Ha engedjük, hogy a horgász elvigyen egy darab tízkilós pontyot vagy a korlátozások miatt ezt kettő darab ötkilós vagy esetleg három darab 3,33 kilós hal formájában teheti meg?” – tették fel a kérdést, kiemelve, hogy jelenleg ugyanis Magyarországon nem a napi elvihető súlymennyiség az irányadó a nemes halak vonatkozásában, hanem a darabszám. 

„Könnyen belátható, hogy a korlátozással abba az irányba motiváljuk a horgászokat, hogy az alacsonyabb súlykategóriába tartozó, de potenciálisan szaporodóképesebb állományból vigyenek haza nagyobb darabszámot” – állapították meg. 

A megyei szövetség nevében a levelet jegyző Fesztóry Sándor arra is felhívta a figyelmet, hogy ha a szigorítás gazdasági oldalát is megvizsgálják, akkor az akár még versenyhátrányt is okozhat más vízkezelőkkel szemben, amelyek enyhébb szabályokkal működnek.  

„Még azt szeretném megemlíteni, hogy emlékeim szerint a korábbi (tíz kilónál nagyobb csuka, süllő, ponty) korlátozás mintegy hét évig volt érvényben, mint a halgazdálkodási tervünk melléklete. Ez idő alatt talán öt esetben is módosításra került, amelyet a tisztelt igazgatóság is véleményezett, és jóváhagyott anélkül, hogy kivetnivalót talált volna benne. Idei évi módosítási kérelmünkre mindössze a szonár használat korábbitól eltérő szabályozása miatt került sor, semmilyen egyéb módosítási szándékunk nem volt, így az elvihető halakkal kapcsolatos korlátozásokon sem szerettünk volna változtatni – a nemrégiben napvilágot látott általános szigorítást tartalmazó rendelet miatt sem” – szögezték le. 

A levelet végül így zárták: „Természetesen elfogadjuk, és beépítjük helyi horgászrendünkbe a hatóság által előírtakat, de szeretnénk megismerni álláspontjukat, hogy – érdekképviseleti szervezet lévén – tagegyesületeinket és az ez irányba érdeklődő horgásztársakat tájékoztatni tudjuk a kérdésben.” 

A Pecaverzum Fesztóry Sándortól megtudta, az életbe lépett szigorítás a Kraszna, a Szamos, a Tisza és a Túr-folyók Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei szakaszára érvényes, és az vonatkozik az országos területi jeggyel rendelkező horgászokra is.  

Tíz centivel csökkentették a ponty felső méretkorlátozását Vas vármegyében. Részletek ITT

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(nyitókép: Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetsége)