Ezúttal exkluzív interjút adott a Borsnak az idei évről, illetve a jövőbeli tervekről az Országos Horgászszervezeti Központ (OHSZK) főigazgatója, a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) alelnöke, Dérer István.
A decemberben megjelent a 2024-es Országos Horgászrend legfontosabb változásait a Pecaverzum már összefoglalta EBBEN A CIKKBEN, de most Dérer István is megfogalmazta, mi módosult tavalyhoz képest. Már az elején leszögezte, hogy lényegi változások nem voltak, a pontosítások többsége gyakorlati alapon történt.
„Ilyen volt például a háromágú horog, a drótelőke és a vágóhorog helyi horgászrendi szabályozási lehetőségének megerősítése, a jelölt hal bejelentésével és elviteli lehetőségével kapcsolatos szabályozás, a fotózás és a halkímélet további összehangolása, illetve hiánypótló jelleggel a tilalom alatt végzett és vagy egyidejű horgász és rekreációs halászati tevékenység esetén az eltiltási keretek megállapítása. Lényeges üzenet, hogy a halelvitelre vonatkozó országos szabályok nem változtak az idén. A további keretek meghatározása a helyi horgászrendben a halgazdálkodási hasznosító (vízkezelő) horgászszervezetek feladata és felelőssége” – nyilatkozta Dérer István.
Több mint 460 ezer horgásznak jár le idén a horgászkártyája. Online és bármely állami horgászjegyet forgalmazó értékesítési ponton meg lehet újítani, illetve meg lehet csinálni az adategyeztetést.
„Túlnyomóan pozitív tapasztalatokról tudok beszámolni. Már az első értékesítési napon több mint tízezer horgász újította meg a Magyar Horgászkártyát. Felkészült ügyintézők, felhasználók esetén a központi nyilvántartóval az adategyeztetés 1-2 másodperc, a teljes folyamat pedig mindössze 1-2 perc. Mivel idén még nem digitális az állami jegy és a fogási napló, valamint a tagság megújítása, így ebben az évben még a megszokott, 30 százalék online, 70 százaléak értékesítési ponti forgalomra számítok, a nagy változás 2025-től várható az otthoni, online forma javára. Itt is megjegyezném, az idős horgásztársaknak választásként marad a papíralapú fogási napló, illetve a teljes okmánymegújítási folyamatot továbbra is végig lehet majd vinni személyes megjelenéssel az értékesítési pontokon” – mondta a Mohosz alelnöke.
Idén bevezeti a Mohosz a horgászapplikációt. Az ingyenesen letölthető alkalmazás teljes szolgáltatási palettája a Magyar Horgászkártyával, érvényes regisztrációval rendelkező horgászoknak lesz elérhető.
„A digitális horgászokmánytárca a vizsga igazolásától kezdve valamennyi érvényes horgászokmányt tartalmaz majd, s ezek az ellenőrzéskor el is fogadhatók. Az elektronikus fogási napló első körben a turista horgászoknál, majd 2025-től minden horgásznál elérhető lesz, itt a fogások majd térerőtől függetlenül, hitelesen és megváltoztathatatlanul rögzíthetők. A harmadik fő elem a területi jegyek telefonról történő, praktikus vásárlásának lehetősége integrált vízkeresővel, majd az egyéb horgászturisztikai szolgáltatások elérési lehetőségeinek biztosításával” – közölte Dérer István, hozzátéve, hogy a tavasz folyamán tervezik az applikáció elindítását.
A tavalyi évi 24 százalékhoz képest jóval kisebb, 10 százalékkal emelkedett az általános éves területi jegy ára.
„A Mohosz választmányának alhaszonbérleti vizekre kiterjedő döntése, más vizek esetén ajánlása 2024-re a 15 százalékot nem meghaladó területi jegy és tagdíjemelés lehetősége volt. Ennek oka, hogy csökkent az inflációs nyomás, valamint a csapadékosabb évnek köszönhetően jobb volt a haltermelés, így például a ponty őszi megállapodásos beszerzési ára több év után már csökkent. A beérkezett adatok alapján a horgászszervezetek ennél is mértékletesebbek voltak, az átlagos emelés 10 százalék körül alakult a területi jegyeknél. Miként már a nyáron közzétettük, a központosított elemek, így a horgászkártya, az állami horgászjegy és fogási napló, az egységes szövetségi hozzájárulás ára, valamint a tagdíjminimum mértéke 2024-re nem is változott, tehát itt nem volt díjemelés” – nyomatékosított a Mohosz alelnöke.
Nagyszabású horgászturisztikai fejlesztésbe kezdett a Mohosz a magyar kormánnyal. Hétéves stratégiában gondolkodnak, 2030-ra valósulhat meg teljesen.
„A Nemzeti Horgászturisztikai Stratégia 1.0 verziója október végén került – nagy sikerrel – bemutatásra. Decemberben a Miniszterelnökségen egy vezetői egyeztetésen kijelölésre kerültek a további lépések, így jelenleg már folyik a 2.0 verzió elkészítése, melynek alapján tavasszal a tervek szerint sor kerül egy kormányhatározat kiadására, kapcsoltan a források meghatározására és ütemezett biztosítására. Az idei év a tervezésről szólhat, 2025-ben várhatóan már az első építési beruházásokra is sor kerülhet. Én úgy ítélem meg, közel az a pillanat, hogy hosszú évek után a horgászok támogatásával megvalósított rendszerszintű változtatásokat is elismerve a kormány zöld utat ad a legnagyobb magyarországi civil szervezet infrastrukturális fejlesztéseihez, ezáltal a bárki által elérhető, minőségi vízparti szolgáltatások átgondolt, hálózatos fejlesztéséhez” – fogalmazott Dérer István.
Új fogalmakat vezettek be a horgászatban. Részletek ITT.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Komárom-Esztergom Megyei Horgászegyesületek Szövetsége)