2024. május 16. csütörtök | Botond, Mózes
Aktuális

Vízvirágzást figyeltek meg a Balaton több területén is

Vízvirágzást figyeltek meg a Balaton több területén is

Augusztusban több helyen is vízvirágzást figyeltek meg a Balatonban. Ilyenre lokálisan a korábbi években is volt már példa, és vannak feljegyzések már hasonló esetre 1930-as évek elejéről is.

Az idei nyár nem kedvezett a Balatonban az algák szaporodásának. A kezdeti, július elejéig tartó intenzív növekedésnek egy hidegebb periódus vetett véget, amely július közepére nagymértékben visszavetette az algák biomasszájátszámolt be az ELKH Balatoni Limnológiai Kutatóintézete (BLKI). 

Ezt követően jelentős mértékű változást nem történt: augusztus első felében a Keszthelyi-medencében az a-klorofill koncentráció 15-20 µg/L között, a Siófoki-medencében 2-8 µg/L között változott. A nyár folyamán az algák mennyisége meg sem közelítette a WHO ajánlása szerinti, fürdővízben még megengedhető algamennyiséget (75 µg/L).

Az algaösszetétel nyár elején a korábbi években megszokott módon alakult: fecskemoszatok domináltak, mellettük pedig alacsonyabb biomassza értékekkel megjelentek a fonalas nitrogénkötő kékalgák is.

A július elejei lehűlés mindkét domináns csoportot visszavetette, azonban amíg a fecskemoszatok biomasszája csaknem a felére csökkent és a továbbiakban ezen a szinten maradt, addig a fonalas cianobaktériumok augusztusra szinte teljesen eltűntek a vízből. Ez utóbbi csoport hiánya szokatlan, oka feltételezhetően a gyakran szeles időjárás, amely kedvezőtlen számukra.

Az idei nyárra jellemző viharok szünetében több alkalommal előfordult hosszabb, szélcsendes kánikula is. Augusztus elején és közepén, elsősorban a Szemesi- és a Siófoki-medencében jelezték több területről (Balatonlelle, Szemes, Fövenyes, Tihany), hogy vízvirágzást figyeltek meg (nyitóképünkön). 

A feltámadó szél a későbbiekben az algákat visszakeverte a vízoszlopba. A víz felszínén összegyűlő algatömeget döntően egy kolóniás cianobaktérium (Microcystis fajok) alkotta. 

A jelenség nem új keletű, lokálisan a korábbi években is megfigyelhető volt szélcsendes nyarakon, sőt, az intézet kutatói már az 1930-as évek elején is leírták a Microcystis flos-aquae és a Microcystis aeruginosa tömeges megjelenését az intézet előtti öbölben.

Horgászok tehettek keresztbe a balatoni algavizsgálatnak. Részletek ITT

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: BLKI/Dr. Pósfai Mihály)