A halpióca egy olyan élősködő, amely a halakra tapadva szívja azok vérét. Van azonban egy technika, aminek segítségével eltávolíthatjuk a kopoltyúsakról az élénk mozgású állatot.
Egy élősködőt vett észre egy pontyon egy horgász, aki a Magyar Haltani Társasághoz (MHTT) fordult, hogy megtudja, mi támadhatta meg az általa kifogott halat.
„Ez a kis élősködő gyűrűsféreg, amely a ponty bajsza mögött szívja a vért, a halpióca (Piscicola geometra)” – írta válaszában az MHTT.
A közönséges halpióca (Piscicola geometra) a nyeregképzők (Clitellata) osztályának ormányos nadályok (Rhynchobdellida) rendjébe, ezen belül a halpiócafélék (Piscicolidae) családjába tartozó faj – olvasható a Wikipédián.
A közönséges halpióca igen karcsú, 10 centiméter hosszúra megnövő, élénk mozgású állat. Testének keresztmetszete kör alakú. Tapadókorongjai jóval szélesebbek, mint a környező testrész. Színe világoszöld vagy sárgás, fekete vagy barna foltokkal kontrasztosan tarkított. A hátsó tapadókorong sugarasan sötét csíkos. Négy hosszúkás szeme felül, az elülső tapadókorongon ferdén, négyzet alakba rendeződött.
Dús növényzetű patakok, folyók és tavak lakója. Elviseli a nagyobb sótartalmú vizeket is, ezért a folyamok félsós vizében is megtalálták már. A közönséges halpióca különböző halfajok vérét szívja. Naphosszat ferdén előremeredő testtel pihen a vízinövényeken. Ha egy arra úszó hal a közelébe ér, azonnal rátapad, és néhány napig vagy hétig rajta marad.
Ha el akarjuk távolítani a piócát a halról, fontos tudnunk, hogy azt ne csipesszel tegyük, mert komoly sebet okozhatunk.
A praktikák között említi több forrás is az interneten az alkoholba mártott vattapálcikát. Óvatosan bekenve a piócát és annak támadási pontját, az élősködő elengedi a hal testét. A műveletet követően a sebet fertőtlenítsük le.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: MHTT)