A húsvét előtti pontytelepítését követően április 4-én, csütörtökön kecsegéket helyezett ki a Dunába a Fővárosi Horgászegyesületek Szövetsége (Főhesz).
A kétéves növendéktokokból 1700 kilogrammot engedtek szabadon a Duna visegrádi-dunabogdányi szakaszán – adta hírül a Főhesz.
Mint írták, az életerős, aktív 40-60 centiméteres kecsegék kis bizonytalankodást követően méltóságteljesen úsztak a Duna mélyebb szakaszainak irányába
„Reméljük, hogy a bőséges táplálék révén gyors növekedés mellett kellő mennyiségű megmaradással is számolhatunk” – fogalmazott közleményében a Főhesz.
Hozzátették: mivel az kontinens északi országaiból nálunk portyázó kormoránok már hazatértek a költőhelyeikre, így őszig lesz idejük a kecsegéknek akkorát nőni, hogy már ne essenek a madarak zsákmányául.
„A kecsege utánpótlásprogramunk célja, hogy mihamarabb újra a fogható halaink között tudhassuk ezt a kiváló halfajunkat. Szeretnénk, ha ez legkésőbb 2030-ra megvalósulhatna” – közölte a Főhesz.
A 2030-as dátum azért érdekes, mert a Mohosz 2021 szeptemberében jelentette be, hogy programot indít a kecsege állománynövelésére és állományi felmérésére, és akkor egy korábbi időpontot jelöltek meg.
A legelső tervek így szóltak: „Ha sikerül bizonyítani a faj megfelelő állományát, akkor – jogalkotói, szakmai felügyeleti támogatás esetén – első lépésben, legkésőbb 2025-től az éves dunai vagy tiszai területi jeggyel rendelkező horgászok évente 2 darab 60 centiméter feletti példányt vihetnek majd haza.”
Videó a telepítésről:
A Mohosz kecsegetelepítési programjának keretében 2023 októberig összesen 6000 kilogrammot helyeztek ki a Tiszába és a Dunába. Nézd meg tételes bontásban hol, mikor, mennyit telepítettek ITT.
Különös viselkedést tapasztaltak a Dunába telepített kecsegéknél. Tudd meg, hogy mi az ITT!
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Főhesz)