2024. november 24. vasárnap | Emma
Galériák

Továbbra is fenyegetett a Tisza élővilága a veszélyes üzemek miatt

Továbbra is fenyegetett a Tisza élővilága a veszélyes üzemek miatt

A Tisza Élővilágának Emléknapján, február 1-jén délután szervezett megemlékezést Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata a Tiszai hajósok terén. Az eseményen megáldották a Tiszát. Az is elhangzott, a Tisza élővilága továbbra is fenyegetett, mert ma is működnek olyan technológiájú üzemek a folyó vízgyűjtőjén, amelyek veszélyt hordoznak.

A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) beszámolója szerint a Tiszát ért cianidszennyezés 22. évfordulója alkalmából tartott eseményen a szervezet nevében Fejes Lőrinc kiskörei szakaszmérnök idézte fel a havária napjait. 

Emlékeztetett arra, hogy 2000. január 30-án Romániában átszakadt az ausztrál-román tulajdonú bányászati cég cianidos zagytározójának töltése, és az ott felhalmozott, mintegy százezer köbméter, cianiddal és nehézfémekkel erősen szennyezett, toxikus víz került a Zazar, majd a Lápos-patakba, onnan pedig a Szamosba, a Tisza mellékfolyójába.

A cianidhullám február 1-jén délután lépett Magyarország területére. Hamar nyilvánvalóvá vált, hogy hazánkban a kárenyhítés egyetlen lehetőségét a Kiskörei Vízlépcső jelenti. 

A szakember ismertette az akkor Kiskörén alkalmazott, máig egyedülálló vízkormányzási beavatkozásokat, amelyek révén a Tisza-tóba még a szennyező csóva érkezése előtt többletként betározott 55 millió köbméternyi, jó minőségű vízzel jelentősen csökkenthették a sejtméreg koncentrációját. 

A pusztítást azonban így sem sikerült teljesen elkerülni, a Tisza középső szakaszán az elkövetkező napokban mintegy 60 tonna haltetemet gyűjtöttek össze. 

A Kiskörei duzzasztómű rendkívüli üzeme, a Tisza-tavi öblítő csatornák és ártéri fokok lezárása viszont lehetővé tették, hogy a Közép-Tisza vidékén a mérgező anyagot a folyó medrében lehetett levezetni. Ennek köszönhetően a hullámtér, a biológiailag rendkívül sokszínű holtágak és a Tisza-tó öblözeteinek páratlanul gazdag élővilága gyakorlatilag nem károsodott.

A cianid végül 2000. február közepén elhagyta az országot, a súlyos ökológiai sebek pedig a reméltnél is hamarabb begyógyultak. 

Ám a Tisza élővilága azóta is fenyegetett. Egyrészt mai is működnek olyan technológiájú üzemek a szőke folyó határainkon kívüli vízgyűjtőjén, amelyek veszélyt hordoznak, másrészt sajnos állandósulni látszik a Tiszán a kommunális hulladékszennyezés – hívta fel a figyelmet a szakaszmérnök.

Ezt követően az egyházak képviseletében Szkiba Tibor görögkatolikus lelkész áldotta meg a folyót, majd a résztvevők a Tiszavirág hídról megkoszorúzták a Tiszát.

22 éve történt a tiszai ciánkatasztrófa. Részletek ITT!

Tiszába torkolló patak szennyeződött, bíbor színűvé vált a víz. Tudj meg többet IDE KATTINTVA!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: Kötivizig)