2024. november 22. péntek | Cecília
Halgazdálkodás

1500 jelölt kecsegét telepítettek a Tiszába

1500 jelölt kecsegét telepítettek a Tiszába

Egynyaras kecsegetelepítést hajtott végre a Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetsége a Tisza két szakaszán.

Március 31-én, csütörtökön délután került sor a kecsegék telepítésére összesen 600 kilogramm mennyiségben, ami mintegy 1500 egyedet jelent.

Két helyszínen engedték szabadon a halakat: 300 kiló kerül a vízbe a tuzséri kompnál, és további szintén 300 kiló a tivadari üdülőnél. A halasítás tényéről pár nappal korábban adtak hírt, de annak megvalósulását a Pecaverzumnak megerősítette a megyei szövetség ügyvezető igazgatója, Fesztóry Sándor.

A kecsegéket a Homokmégyi Rideg és Rideg Fish Farm haltenyésztő Kft-től vásárolta a megyei szövetség a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) támogatásával. 

A halasításról szóló előzetes tájékoztatóban arról is beszámoltak, hogy a Mohosz megítélése szerint jelenleg a már évek óta megszüntetett halászat halkivételénél is nagyobb hányadot tesz ki a kárókatona folyamatos állományi károkozása, de az elmúlt időszakban a horgászszervezetek, köztük a Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetsége is, annak ellenére folytatták a telepítéseket, hogy a madárkár tárgyában kompenzációt nem kaptak.

A Mohosz támogatásával Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 2022 tavaszától kezdődően, 3 éven át rendszeres kísérleti, állománynövelő telepítést folytatnak, megfelelő nagyságú, jelölt példányok kihelyezésével, a madárkárveszélyre is figyelemmel az őszi-tavaszi időszakban.

A betelepített kecsegék hátúszója mögött, az izomzatba rögzített sárga színű haljelek egyik oldalán a Mohosz-felirat, másik oldalán pedig az egyedi sorszám látható.

Arra is felhívták a figyelmet, hogy jelenleg Magyarországon a kecsege jogszabály alapján nem fogható státuszban van.

„Amennyiben egy horgász ilyen, egyedi haljellel ellátott kecsegét fog, kérjük, hogy a haljel levétele nélkül jegyezze fel annak sorszámát (lehetőleg fotóval is alátámasztva), a fogott hal testhosszát, súlyát, a vízterület nevét és víztérkódját a fogás pontos helyének megjelölésével (GPS koordináták vagy a legközelebbi település neve) és természetesen az adatok rögzítését követően azonnal, kíméletesen helyezze vissza a vízbe. A rögzített az adatokat és a fotót e-mailen a [email protected] címre vagy levélben a Mohosz postacímére (1511 Budapest, Pf. 7) kérjük eljuttatni a beküldő adatainak megadásával” – közölte a megyei szövetség. 

A program végrehajtását segítő, a jelölt halak adatait beküldő horgászok között ösztönzésül évente értékes nyereményeket, többek között dunai és tiszai éves (összevont, illetve adott szakaszra szóló) területi jegyeket sorsolnak ki. 

A horgászszövetség a telepítési programmal párhuzamosan a kecsege hazai állományát, a jelölt halak vándorlását az ezzel megbízott szakemberek által végzett állományfelmérő halászatokkal is rendszeresen monitorozni fogja, s az eredményeket természetesen közzéteszi majd.

Konszenzusos elvi döntés született arról is, hogy ha sikerül bizonyítani a faj megfelelő állományát, akkor – jogalkotói, szakmai felügyeleti támogatás esetén – első lépésben, legkésőbb 2025-től az éves dunai vagy tiszai területi jeggyel rendelkező horgászok évente 2 darab, 60 centiméter feletti példányt vihetnek el majd, illetve a Mohosz vállalja, hogy a kifogott (engedélyezetten elvitt) mennyiség 100 százalékát telepítés formájában a későbbiekben is rendszeresen visszapótolja. 

A Mohosz a program kihirdetése kapcsán azt is rögzíti, hogy ha nem sikerül a foghatóvá tétel ismertetett módon és korlátok között történő biztosítása, akkor 2024 után a horgászszervezetek az önfinanszírozott kecsegetelepítéseket beszüntetik, mert a horgászok befizetéseiből elsődlegesen a fogható halfajok telepítését és az idegenhonos halfajok egyre fontosabbá váló gyérítését kell biztosítani.

A Mohosz meggyőződése, hogy a program a természet- és állományvédelmi szempontok érvényesülését is jól szolgálhatja, mert számos ország fajmentési, állománynövelési célprogramjának példája, szakmai megközelítése alapján a totális, adminisztratív tiltás helyett a közösségi érdekeltség megteremtése és párhuzamosan az aktív állományfejlesztési, védelmi beavatkozások ötvözete lehet egy faj számára az igazi biztonság, a jövő kulcsa és egyben záloga – zárul a Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetségének közleménye. 

Elutasították, hogy fogható legyen a kecsege a Tiszán. Részletek IDE KATTINTVA!

3,6 kilós kecsegét fogtak a Tiszán, látványosan kiugrott a vízből. Nézd meg a videót ITT!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!