2024. szeptember 18. szerda | Diána
Halgazdálkodás

1,65 milliárd forint értékben telepítették legveszélyeztetettebb halfajunkat

1,65 milliárd forint értékben telepítették legveszélyeztetettebb halfajunkat

A veresegyházi Tavirózsa Környezet- és Természetvédő Egyesület által 2008-ban indított Lápi póc Fajvédelmi Mintaprogram célja a fokozottan védett, nemzetközi jelentőségű lápi póc hazai állományának megőrzése és gyarapítása a faj hosszú távú fennmaradása érdekében. 

A programba 2009-ben bekapcsolódtak a volt Szent István Egyetem, jelenleg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent István Campusa (MATE SZIC), valamint a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai, kutatói – számoltak be a Halászat című folyóiratban és a Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapján.

Az Agrárminisztérium Zöld Forrás Programja által támogatott mintaprogram több részterület kutatását karolja fel (recens és újonnan létrehozott, helyettesítő élőhelyek vizsgálatai: vízminőség-, flóra-, makrogerinctelen- és halfauna-monitoring), állománymentés, in situ és ex situ konzervációbiológiai, elsősorban szaporítási, nevelési, valamint visszatelepítési célzatú kutatások.

2022. március 18-án, ívási idő előtt a 2. sz. természetes Pócos-tó bennszülött szadai állományából a szakemberek hét ikrás és kilenc tejes két- és háromnyaras felnőtt egyedet gyűjtöttek, melyeket a MATE SZIC hallaboratóriumába szállítottak, és egy előre felkészített 700 literes kádba telepítettek. 

Az ivarérett halakat felkészítették az ívásra: folyamatosan táplálták, melyek közül a „mesterséges tavaszhatásnak köszönhetően” (irányított fény- és vízhőmérséklet-program, ívófészkek biztosítása, stb.) hat pár leívott. Ezt követően a szülőhalakat visszatelepítették élőhelyükre. A kádban a keltetett lárvákat nevelték. Ennek során igyekeztek az eredeti élőhelyre jellemző körülményeket biztosítani (részben a nevelővizet, valamint a napi táplálásukhoz szükséges planktonszervezeteket is a származási helyükről biztosították).

A kellően megerősödött ivadékokat több részletben (2022. május 3., 16., 21.) természetes élőhelyekre (szadai 1. sz. és 2. sz Pócos tavak), valamint a szadai mintaterületet helyettesítő élőhelyekre telepítették vissza (IV., VII. és VIII. sz. Illés-tó). 

2022-ben összesen 2507 egyedet állítottak elő (626,75 millió forint természetvédelmi érték), melyekből 2287 egyedet telepítettek ki. A 14 éve tartó munka során 191 ivarérett egyedet gyűjtöttek be szaporításra, és 6608 utódot – lárva, előnevelt, felnőtt – helyeztek vissza az anyahalak származási helyére vagy azt helyettesítő élőhelyre 1,65 milliárd forint természetvédelmi értékben. 

Ezenfelül a szadai mintaterület tavainak természetes szaporulatából további 440 ivadékot helyeztek ki természetes élőhelyekre. A program keretén belül még 955 széles kárász és 490 réticsík telepítését is elvégezték Szadán. A mintaprogramot tovább folytatják, melynek keretében kiemelt cél a szadai mintaterület tavainak felkészítése a klímaváltozásra.

Az ELKH Balatoni Limnológai Kutatóintézet (BLKI) munkatársai szerint a kihalás fenyegeti a lápi pócot. Részletek ITT.

Lápi póc (Umbra krameri):

Apró termetű, zömök testű halunk, mely kissé nyújtott, oldalról lapított. Farokúszója szabályosan lekerekített, kerekded mellúszóit, valamint az úszóiban található úszósugarakat egymástól külön-külön is képes mozgatni. Ezen sajátosságának köszönheti a „kutyahal” elnevezést.

Termetéhez képest testét viszonylag nagyobb méretű pikkelyek borítják, alap barnás színezetét az oldalvonala helyén elhelyezkedő, fémesen csillogó aranysárga csík díszíti. Enyhén felső állású szájában apró fogacskákból álló kefefogazat található, aminek segítségével bolharákokat, rovarlárvákat vagy halivadékokat zsákmányol.

Élőhelyeként, mint ahogyan azt neve is mutatja, a dús növényzetű mocsarakat és lápokat részesíti előnyben. Szaporodására tavasszal kerül sor, jellegzetes násztáncukat követően a nőstény őrködik az ikrákat rejtő fészek felett.

A vízszabályozási munkálatokat követően az egykor tömeges állománnyal bíró faj mind élőhelyének kiterjedése, mind a faj hazai állományainak mérete jelentősen csökkent. Fennmaradt állományai mára egymástól elszigetelten, holtágakban, tőzeglápokban, sekély vizű tavakban, kisebb vízfolyásokban és csatornákban vannak jelen.

A lápi póc további fennmaradását az egyre gyakoribbá váló száraz periódusok, valamint a Kelet-Ázsiából származó inváziós amurgéb is fenyegeti. Természetvédelmi szempontból igen értékes, fokozottan védett, bennszülött halfajunk, eszmei értéke példányonként 250.000 forint.

További fotók a lápi pócról ITT.

A lápi póc is jelölt „Az Év Hala” választáson. Szavazz ITT!

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: szadai iskolások is részt vettek a lápi póc ivadékának telepítésében, fotó forrása: MHTT)