2024. november 22. péntek | Cecília
Halgazdálkodás

650 ezer forint értékű halat mentettek meg a rögtönzött akcióban

650 ezer forint értékű halat mentettek meg a rögtönzött akcióban

Több száz halat mentett meg egy különleges helyszínről a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. és Magyar Haltani Társaság (MHTT). A Tiszába visszahelyezett fajok halgazdálkodási és természetvédelmi értéke 650 ezer forint.

A Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. beszámolója szerint a vizet gravitációs úton szállító Nagykunsági-főcsatorna üzembe helyezésével csökkent a Tisza tiszaörvényi szakaszából kiágazó Tiszafüredi öntöző-főcsatorna jelentősége. 

A Nagykunság vízellátásában azonban továbbra is fontos szerepet tölt be, így hatalmas szivattyúi tavasztó őszig – az igényeknek megfelelően – nyomják a vizet a Tisza-mederből a csatorna betonlábakon álló kezdeti szakaszába. Innen előbb egy mélyebb, kör alakú csendesítő medencébe kerül a víz, melyben egy betonfalon és három fenékküszöbön megtörve már lassulva jut a csatorna kezdeti, magasabb fekvésű szakaszába.

Ősz végén, amikor a vízigény megszűnik és leállnak a szivattyúk, a víz a lejtésnek megfelelően elfolyik a csatorna kezdeti szakaszáról, de a mélyebb csendesítő medencében jó néhány köbméter visszamarad. 

Egy elzáró szelep megnyitásával azonban néhány óra alatt ez is leengedhető. A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) szakembereinek engedélyével ezt a lehetőséget használta ki a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. arra, hogy a medence ürítésénél szakembereik is jelen lehessenek Harka Ákos, az MHTT elnökének vezetésével, s ezáltal képet kaphassanak a sodrottabb Tisza-meder halairól. 

A felmérés eredményeként számos gazdasági és természetvédelmi értékkel bíró halfajt találtak, így rögtönzött halmentésbe is kezdtek.

A halakat faj szerint számba vették, ezt követően pedig a legközelebbi biztonságos helyen visszahelyezték azokat a Tiszába.

A kimentett csoport faji összetételét és egyedszámát az alábbi táblázat foglalja össze:

Süllő: 53 darab

Kősüllő: 5 darab

Csuka: 2 darab

Bodorka: 2 darab

Domolykó: 2 darab

Jász: 6 darab

Balin: 12 darab

Küsz: 192 darab

Karika keszeg: 143 darab

Dévérkeszeg: 11 darab

Halványfoltú küllő (védett): 43 darab

Szilvaorrú keszeg: 1 darab

Paduc: 2 darab

Menyhal: 1 darab

Sügér: 1 darab

Selymes durbincs (védett): 4 darab

Folyami géb: 13 darab

A listából látható, hogy a horgászati szempontból értékes fajok közül a süllő jelentős egyedszámban volt jelen, abból is az ivadékkorosztály. 

Mellette a kősüllő, a csuka, a balin, valamint a Tisza-tóban ritkaságnak számító domolykó, szilvaorrú keszeg, paduc és menyhal is előkerült.

A halmentés igazi értékét azonban nem ezek a fajok adták, hanem a védett halványfoltú küllő és selymes durbincs. Előbbi természetvédelmi értéke példányonként 10, utóbbié pedig 50 ezer forint.

A kimentett fajok halgazdálkodási és természetvédelmi értékét összeadva jelentős összeget, mintegy 650 ezer forintot kapunk. 

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.)