A Tiszán lehúzódó áradás elöntötte a Doba-pusztai ívóhelyet és ivadékbölcsőt. A Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KTVHESZ) az ívóterületen megépített zsilip lezárásával az árterületen tartja a vizet, és remélhetőleg a vízzel együtt érkező halállományt is.
A KTVHESZ tájékoztatása szerint a téli időszakra tekintettel zömmel csukaállományról lehet szó. Az ívást követően a zsilip felnyitása után a halak tovább folytathatják életüket a Tisza vízterületén.
A Pecaverzum Donkó Péter ügyvezető igazgatótól megtudta, a négy éve működő ívóhely és ivadékbölcső működése során ez a második alkalom, hogy elöntötte a víz.
A KTVHESZ 2016-ban dolgozta ki horgászturisztikai és halgazdálkodási koncepcióját, melynek sarkalatos pontja volt az ívóhelyfejlesztési program.
A program keretében olyan gazdálkodási rendszert kívántak kialakítani, melynek alapja a táj vízellátottságának kihasználása, a víz megtartása, szétterítése, illetve ehhez kapcsolódva az élőhelyek rehabilitációja. Az árterek szabályozott vízkivezetéssel történő reaktiválásakor, tehát bizonyos területekre előre meghatározott mennyiségű vizet vezetnek, melyet majd az időszakos tározást követően a folyó medrébe visszaereszthetnek.
A vízzel együtt kijutott halak közül az ívás után a méretes halak a horgászok által kifoghatók, az ivadék pedig nyár végéig, de legkésőbb őszig a sekély vizekben ideálisan fejlődhet, majd a rendszer leürítésekor a Tiszába jut, ezzel is gazdagítva a folyó élővilágát, valamint egyben alapot teremt a következő évek halbőségére.
A KTVHESZ terveit a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) ítélte támogathatónak, így konzorciumi partner lett.
2018-ban a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program keretén belül közös pályázatot nyújtottak be a „Doba-pusztai hal ívóhely és ivadékbölcső kialakítása a Tisza hullámterében” címmel, amelyet támogatásra alkalmasnak ítéltek. A 118,8 millió forintos beruházási összegből 59,4 millió forintot vissza nem térítendő támogatásból fedeztek.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(nyitókép: KTVHESZ)