2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Halgazdálkodás

Folytatódott a jelölt kecsegék telepítése a Tiszába

Folytatódott a jelölt kecsegék telepítése a Tiszába

Két horgászszövetség is kecsegetelepítést hajtott végre. Került hal a Tiszába Tiszadorogmánál, Szegeden és Nagyrévnél. A szabadon engedett példányokat megjelölték, és arra kérték a horgászokat, hogy jelezzék a szövetségek felé, ha fognak ilyen egyedet. 

Mint ismeretes, tavaly elindította a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) kecsegeprogramját, amelynek célja, hogy 2025-től az éves dunai vagy tiszai területi jeggyel rendelkező horgászok évente 2 darab, 60 centiméter feletti példányt megtarthassanak. 

Ennek érdekében már tavaly beindultak a kecsegetelepítések, és március 31-én sor került az idei első alkalomra is, amikor a Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetsége 600 kilogramm mennyiségben 1500 halat engedett szabadon a tuzséri kompnál és a tivadari üdülőnél. 

A kecsegék telepítése máshol is megkezdődött. A Horgász Egyesületek Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szövetsége március 30-án 30 dekás, jelölt egyedeket telepített Tiszadorogma térségében. Hogy mennyi hal került a vízbe, arról tájékoztatójukban nem írtak.

A jelölés célja, hogy a próbahalászatokon vagy a horgászok által kifogott példányokat megvizsgálva képek kaphassanak arról, hogy a kecsegék hogyan fejlődtek az elmúlt időszak alatt. 

„Az Agrárminisztérium és a Mohosz adatok értékelését követően dönt arról, hogy folytatódik-e a telepítés, és ha igen, milyen mértékben, ütemben zajlik majd” – közölték, hozzátéve, hogy a mostani kihelyezés költségeit fele-fele részben az országos és a megyei szövetség vállalta. 

A horgászokat arra kérték, hogy aki jelölt kecsegét fog, és azon neon zöld jelölést talál, azonnal jelezze a halőröknek. Ha erre nincs mód, készítsenek fényképet, és a hal legfontosabb adatait (tömeg, hosszúság, jelölő száma, kifogás helye, ideje) jutassák el a megyei szövetséghez. 

Április 1-én a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége (HECSMSZ) is jelölt egy-kétnyaras korosztályú kecsegéket telepített a Tiszába, Szegeden 150 kilót, míg Nagyrévnél – ami valójában már Jász-Nagykun-Szolnok megye) 200 kilót. A halak átlagtömege 45 dekagramm, átlagos testhossza 40 centiméter volt – adták hírül honlapjukon. 

Megjegyezték, hogy a tavaly ősszel indult Mohosz-program keretében történtek már kihelyezések Szegeden, Szentesen és Csongrádon is. 

A telepített kecsegék hátúszója mögött, az izomzatba rögzített sárga színű haljelek, egyik oldalán a Mohosz-felirat, másik oldalán pedig az egyedi sorszám látható.

„Amennyiben egy horgász ilyen, egyedi haljellel ellátott kecsegét fog, kérjük, hogy a haljel levétele nélkül jegyezze fel annak sorszámát (lehetőleg fotóval is alátámasztva), a fogott hal testhosszát, tömegét, a vízterület nevét és víztérkódját, a fogás pontos helyének megjelölésével (GPS koordináták vagy a legközelebbi település neve) és természetesen az adatok rögzítését követően azonnal, kíméletesen helyezze vissza a vízbe. A rögzített adatokat és a legalább egy fotót e-mailen a [email protected] címre vagy levélben a Mohosz postacímére (1511 Budapest, Pf. 7) kérjük eljuttatni” – fogalmazták meg kérésüket a horgászok felé. 

Hangsúlyozták, a program végrehajtását segítő, a jelölt halak adatait beküldő horgászok között ösztönzésül évente értékes nyeremények, többek között dunai és tiszai éves (összevont, illetve adott szakaszra szóló) területi jegyek kerülnek kisorsolásra.

A HECSMSZ telepítéséről a Szeged Televízió videót is készített:

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: HECSMSZ)