2024. november 22. péntek | Cecília
Halgazdálkodás

Génbankból származó kecsegelárvákat telepítettek a Hármas-Körösbe

Génbankból származó kecsegelárvákat telepítettek a Hármas-Körösbe

Több telepítésről is beszámolt a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KHESZ) az elmúlt időszakban. A ponytok mellett előnevelt csukák és igazi különlegességnek számító kecsegelárvák is kerültek a szövetség kezelésében lévő vízterületekre. 

„Az elmúlt egy hét telepítései során 30.000 kilogramm háromnyaras pontyot, 34.000 darab 3-4 centiméteres előnevelt csukát és 1000 kilogramm kétnyaras pontyot telepítettünk. Az adott haltelepítés mértékét jelenleg a haltermelő partnereknél (termelőknél) rendelkezésre álló halkészlet határozza meg” – adta hírül április 22-én, pénteken a KHESZ.

Azt is írták akkor, hogy kecsegével, jásszal és balinnal, compóval, csapó sügérrel, majd menyhallal tervezik a folytatást.

És ez így is történt, ugyanis egy nappal később, 22-én, szombaton már be is jelentették, hogy a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (Mate) Halászati Kutató Központjának (Haki) jóvoltából 180.000 darab kecsegelárvát kaptak ajándékba. 

A Haki génbanki utánpótlás előállításához a génbanki állomány genetikai varianciájának fenntartása érdekében számos tenyészhalat szaporítanak ilyenkor. 

A kutatók sikeres munkájának eredményeként ebből rendszeresen többletivadék keletkezik, amit a szakemberekkel történt egyeztetést követően a Hármas-Körös különböző pontjaira telepítettek.

„Így ezen keresztül a HAKI génbankjának fenntartása és működtetése hozzájárul a természetes vízi állományok fennmaradásához és rehabilitálásához” – fogalmazott a KHESZ, külön köszönetet mondva a génbankok fenntartását vezető és a telepítést koordináló Kovács Gyulának.

Április közepén sem tétlenkedtek a halasítás terén a KHESZ-nél, akkor 21.000 darab egynyaras balint helyeztek ki, míg azt megelőzően több mint 50 tonna pontyot.

Folytatódott a jelölt kecsegék telepítése a Tiszába. Részletek IDE KATTINTVA!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: KHESZ)