2024. május 17. péntek | Paszkál
Halgazdálkodás

Jelentős akvapóniás kutatás indult a Veresi Paradicsom Kft. vezetésével

Jelentős akvapóniás kutatás indult a Veresi Paradicsom Kft. vezetésével

A csaknem 1,2 milliárd forint összköltségű projektet több mint 700 millió forinttal támogatja a Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Innovációs Alap a „Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása” című program keretében. A Veresi Paradicsom Kft. vezetésével alakult konzorcium tagjai a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. (BZN), Carbotech Magyarország Kft. és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE). A kutatás címe: Speciális fényforrások alkalmazása különleges kertészeti és akvakultúrás termékek előállítására – olvasható a Halászati Lapok októberi számában.

A konzorcium célja, hogy szabályozható spektrumú mesterséges világítással rendelkező, teljesen vagy részben zárt rendszerű, akvapóniával kombinált mikrozöld- és egyéb zöldségfajokra vonatkozó termesztési technológiát dolgozzanak ki, ami hazánkban újdonságnak tekinthető eljárást és szakmai megközelítést igényel. 

A projekt keretében egy víztisztító rendszer megalkotását tervezik, ami képes az üvegházban felhasznált termálvíz tisztítására, alkalmassá téve a növényházakban termesztett növények részleges öntözésére (hidropónia), hűtőközegként való használatára a növényházak nyári klímaszabályozásában, valamint különböző halfajok nevelésére (akvapónia). A hidropóniás termesztés során zárt termesztő berendezésben talaj nélkül, automata klímaszabályozással állítanak elő mikrozöldeket. A mikrozöldek számára elengedhetetlen fényt is mesterségesen szabályozzák, fénykibocsátó dióda (LED) alapú fényforrás segítségével. A rendszer lehetővé teszi teljesen tiszta, növényvédő szerektől mentes, nagy beltartalmi értékű zöldségfajok termesztését. 

A konzorciumot a Veresi Paradicsom Kft. vezeti. A vállalkozás Magyarországon piacvezető a prémium típusú paradicsomfajták hidrokultúrás termesztésében. A MATE Kertészettudományi Intézetének és Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézetének munkatársai szakértőként vesznek részt a projektben, a mikrozöldségek termesztésében és a halfajok tenyésztésében. 

A Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. végzi a projektcélok eléréséhez szükséges laboratóriumi kísérleteket, követi nyomon a fermentációs folyamatokat, illetve a mikroorganizmusok (alga, baktérium és gomba biomassza) szaporítását, továbbá optimalizálja és kiterjeszti őket előbb pilot, majd üzemi szintre, a lehető legmagasabb hatóanyag-tartalom elérése, illetve a termelékenység fokozása, költséghatékonyabbá tétele érdekében. 

A Carbotech Magyarország Kft. fejleszt iaz akvapóniás és hidropóniás rendszerek gyártásához szükséges berendezéseket, valamint alternatív szervetlen adalékokat fejleszt, és azok hatását vizsgálja. 

A projektben vizsgálni kívánják a hidropóniás termesztésből elfolyó víz akvapóniás hasznosításának a lehetőségét. A rendszer bonyolult, többlépcsős növényélettani, halfiziológiai és mikrobiológiai alapokon nyugszik. A biológiai egyensúly fenntartásához és kialakításához az élettani igényeket pontosan kielégítő rendszert kialakítására van szükség. 

Vizsgálják a különböző spektrumú LED-világítások halakra, a génexpresszióra, a fenotípusra, illetve a nevelésben fontos egyéb paraméterek változására (növekedés, lárvamegmaradásm, stb.) gyakorolt hatását. 

A tervek szerint kifejlesztenek egy hatékony, jól tárolható és könnyen adagolható növénynövekedés-serkentő mikrobiális készítményt, illetve egy hidropóniás rendszerekben alkalmazható levéltrágyát, ami serkenti a gyökér- és a hajtásnövekedést, illetve növeli a fotoszintetikus aktivitást. 

A projekt eredményeképpen egy molekuláris biológiai alapú, rendszerhez optimalizált növénypatogén-kimutatási módszertant is létrehoznak, ami támogatja a célzott beavatkozást a növénynevelés során. 

A „Speciális fényforrások alkalmazása különleges kertészeti és akvakultúrás termékek előállítására” című, 1,188038 milliárd forintos összköltségű projekt 731,4 millió forint támogatást nyert el. A projekt befejezésének tervezett dátuma 2024. október 31.

Magyarország egyik első akvapónikus rendszeréről tíz éve forgatott az Index: 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotónk illusztráció, forrása: magyarmezogazdasag.hu)