2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Halgazdálkodás

Sokan kritizálják a jászkunsági törpeharcsahalászok munkáját

Sokan kritizálják a jászkunsági törpeharcsahalászok munkáját

Az idei év elején is sok törpeharcsától megszabadította vízterületeit a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KTVHESZ). A szelektív halászat sikeresen zajlik, ami a horgászok érdeke is. Ám nem mindenki nézi jó szemmel e tevékenységet.

A KTVHESZ nagy hangsúlyt fektet az általa hasznosított horgászvizek gondozására, a fogási lehetőségek növelésére. Ehhez hozzátartozik az inváziós hajfajok, így a törpeharcsák állományának gyérítésére, ami egyébként természetvédelmi feladat is – írja a szoljon.hu.

A falánk kis halak közismerten nagy ikra- és ivadékpusztítók, így gátolják a honos halfajok szaporodását, de a táplálékot is eleszik a többi uszonyos elől, így ahol tömegesen jelen vannak, szinte lehetetlen más halat horogra csalni.

„Más vermelő halfajokhoz hasonlóan a téli időszakban, amikor lehűl a víz, a törpeharcsák is előszeretettel összegyűlnek különböző helyeken, melyeket a halőreink jól ismernek. Ilyen helyekre szoktuk kihelyezni a varsákat a szelektív halászat során” – mutatott rá Donkó Péter, a KTVHESZ ügyvezető igazgatója.

Januárban már gyérítették a Nagykunsági-főcsatorna törpeharcsa-állományát, folytatva az előző évben megkezdett munkát. A rövid fagyos időszakban felszedték az e célból kihelyezett varsákat, majd az enyhüléssel visszahelyeztek a vízbe 138 darab tölcsér alakú hálót. Február 5-én pedig a Malomzugi Holt-Zagyván is megkezdődött a szelektív halászat, összesen 104 varsával.

A halászatot azonban nem mindenki nézi jó szemmel, a szövetséget is érte nem egy kritika ezzel kapcsolatban. Mind Donkó Péter elmondta, olyan megjegyzéseket is kaptak, hogy a halászok ellopják a varsákban fennakadt értékes süllőket, egyéb halakat. 

Múlt év vége felé az is megesett, hogy a hazafelé tartó halászokat állampolgári bejelenést követően rendőrök állították meg ellenőrizni. Feltehetően horgász lehetett az illető. Természetesen az ellenőrzést végző rendőrök a hatósági engedélyben szereplő halfajon kívül mást nem találtak.

„A szelektív halászatot csak hatósági engedélyek birtokában végezhetjük, az általunk felkért halászoknak is rendelkeznie kell megfelelő képesítéssel. Profi szakemberekről van szó, akik nyilván a szakmai tekintélyüket sem rontanák olyannal, hogy esetleg megpróbálnak egyéb halakat elvinni a vízből saját használatra. Egyébként a mi halőreink is jelen vannak a gyérítésnél. De előzőleg a kormányhivatal halgazdálkodási szakügyintézőjének is be kell jelenteni a gyérítés pontos helyét, a vízből eltávolított halmennyiséget. Egyébként a varsák felnézése, ürítése sem titkos akció, azt bárki megtekintheti” – hangsúlyozta Donkó Péter.

Az a vád is érte a szövetséget, hogy a varsákban pár nap alatt elpusztulnak a halak, így az ennél ritkább felnézesek között az bent rekedt értékes fajok egyedei is elhullanak, vagy azokat a törpék „agyonszúrják” tüskés úszóikkal. Emiatt kikérték dr. Gonda Sándor okleveles halászati szakmérnök véleményét is, amit a szervezet interneten közzé is tett. 

A szakember részletesen kifejtette, hogy a téli időszakban a vizek lehűlésével a halk élettevékenysége lelassul, keveset táplálkoznak és keveset mozognak, így annak is kicsi az esélye, hogy azokon a helyeken, ahol a törpék összegyűltek, más fajok is beúsznak a varsákba. Ha mégis, a lelassult mozgás miatt nem tesznek kárt az esetleg mégis oda került más halakban. A szakember is azt javasolja, hogy a kihelyezett varsákat 3-4, de inkább 6-7 napig helyükön kell hagyni bolygatás nélkül.

A Nagykunságit eddig 9715 kiló törpétől szabadították meg. A munkát egészen a nyári vízszintbeállítás kezdetétig, március 5-ig végzik.

A KTVHESZ tájékoztatása szerint a Malomzugi Holt-Zagyván véget ért a törpeharcsa ökológiai célú szelektív halászata február 26-án. Az utolsó halászaton 326 kiló, míg az idei év során összesen 1601 kiló törpeharcsát távolítottak el a vízből.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: KTVHESZ)