Több éves kihagyás után, és miután megszűnt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Tenyésztési Hatósági Osztályának koordinálása, a fajtatulajdonos tenyésztőszervezetek úgy döntöttek, újraindítják a pontyteljesítmény-vizsgálatot. Az újraindított programot Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal) Pontytenyésztő Tagozata koordinálja.
A Mahal megbízásából a teljesítmény-vizsgálatok ellenőrzését és az értékeléséhez szükséges termelési eredmények, a vágóérték és a zsírtartalom meghatározását a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE), Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet (AKI), Halászati Kutató Központja (HAKI), a MATE-AKI-HAKI szervezi és végzi, megbízási szerződés alapján. A Mahal pontytenyésztő tagozata nemcsak a teljesítmény-vizsgálatokat koordinálja, hanem segít a tenyésztőszervezeteknek a törvényi megfelelésben is, elkészíti a jelenlegi szabályozásnak megfelelő tartalmú tenyésztőszervezeti leírásokat és tenyésztési programokat – számoltak be a Halászati Lapok januári számában.
A ponty (Cyprinus carpio) fajtaelismerését Magyarországon az állattenyésztésről szóló 2019. évi LVI. törvény az állattenyésztés szabályozásához szükséges törvényi szintű rendelkezésekről (állattenyésztési törvény) írja elő.
A fajták állami elismerésének rendjét a 188/2019. (VII. 30.) kormányrendelet, illetve a 45/2019. (IX. 25.) AM-rendelet szabályozza részleteiben. Eszerint tenyészállatot, szaporítóanyagot a fajta önálló nevének egyidejű feltüntetésével, kizárólag fajtaelismeréssel rendelkező vagy fajtaelismerésre bejelentett fajtákból, hibridekből, illetve keresztezési programból lehet forgalomba hozni.
A fajtamegújító teljesítményvizsgálatokat a „Ponty Teljesítményvizsgálati Irányelvek 5.” előírásainak megfelelően kell elvégezni, amit egy év alatt, a pontyok másodnyaras korától piaci méretük eléréséig kell végrehajtani. A teljesítmény-vizsgálat eredményeit átadják a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Tenyésztési Hatósági Osztályának, illetve a Mahal közzéteszi azokat, hogy tájékoztassa a tenyésztőket és az árutermelőket az egyes fajták teljesítményéről.
A felmérés során a következőket vizsgálták:
- növekedő-képesség
- életképesség, megmaradási százalék
- takarmány-értékesítő képesség
- vágóérték
- a testméretindex meghatározása
- a zsírtartalom értékelése
- örökletes rendellenességek aránya
A 2021. évi vizsgálatban két pontyfajta szerepelt: a dunai vadponty és a hajdúszoboszlói tükrös ponty. Előbbit Szarvason, az Agro-Aqua Kft. K7 jelű 0,7 hektár területű, míg utóbbit a Bocskai Halászati Kft. régi anyás nevű, 1,5 hektáros tavában tesztelték.
Összességében megállapítható, hogy a teljesítmény-vizsgálati eredmények a termelési tulajdonságok vonatkozásában megfelelnek a fajtával szemben támasztott követelményeknek, mivel ezek a vad fajtákkal szemben minimálisak. Azonban a testméretindexek vonatkozásában eltérés tapasztalható a természetes vízi állományhoz képest, amely elsősorban testméretindexekben mutatkozik (rövidebb test, magasabb hát, stb.).
Ez elsősorban a tógazdasági szaporítási, takarmányozási és tartási körülményekből eredhet, de nem zárható ki keveredés sem. Ennek elkerülése érdekében javasolt további szaporító-állományok természetes vízi begyűjtése, szigorú fenotípusos szelekciót követően egyedi jelölése és keltetőházi felhasználása a szaporítások során.
A teljesítmény-vizsgálat eredményeinek értékelése után megállapítható, hogy a hajdúszoboszlói tükrös ponty kiváló termelési tulajdonságokkal bír növekedését és megmaradását alapul véve. A testméret indexekben tapasztalható változás a fajtastandardban leírtakhoz képest, így javasolt a tulajdonság konszolidálása az anyaállomány tudatos szelekciójával. A szelekció ajánlott irányai a testmagasság növelése, illetve a fejméret csökkentése.
A tükrös pontyfajták esetében a pikkelyeken és a pikkelymintázatban előforduló örökletes hibák aránya magasabb, mint a pikkelyes fajtáknál, így érdemes a szabályos pikkelymintázatra is szelektálni az anyákat. A tájfajtára jellemző a rövid hátpikkelysor, ami csak a bognártüskéig terjed, illetve a faroknyélen megjelenő több-kevesebb nagyméretű pikkely.
A 2022-es évi teljesítményvizsgálatban a varászlói tükrös, az apaji pikkelyes és a ráckevei pikkelyes tájfajták vettek részt, melyek eredményeinek értékelése 2023. februárjára várható.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitóképünk illusztráció, forrása: Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége)