Anka Gergő idén először horgászott a Dunán, és – sok más ragadozóhal mellett – 114 balint sikerült akasztania. A komáromi pergetőt megkértük, számoljon be idei három kedvenc fogásáról.
„Első évem a Dunán, 146 nap. Számtalan élmény és fogás közül az első egy közeli Duna-holtágon történt. Azért itt, mert egy kezdőnek szinte félelmetesen nagy, átláthatatlan a főág” – mondta Gergő, aki valóban kezdő pergetésben, és nemcsak a Dunán.
Gyerekként sokat kárászozott, felnőttként azonban ez volt az első éve, hogy újra horgászni kezdett, de ezúttal csakis a műcsalis pecára szánt időt.
Az első pergetve fogott ragadozójának a sztoriját így folytatta:
„Az év elején jártam, vázlatos elképzelésekkel a halfogás terén. A csuka már felszabadult. Két napig kerestem őket célirányosan, sok, elméletileg jó hely sem adott halat. Aztán egy vasárnap esti fényváltás közelében, a túlpartnál egy rablásra lettem figyelmes, amely valahogy más volt, mint az épp tilalmas balin. Megcéloztam egy wobblerrel, de a dobás jó méterrel rövid lett” – ennek ellenére a pecás bízott abban, hogy meglehet a rablóhal.
Két erősebb pöccintéssel próbálta felhívni a hal figyelmét, majd lassan indította el a csalit.
„Gyorsan utolérte, és meg is lett a tettes” – büszkélkedett Gergő az év első halával.
Az év előrehaladtával a fő célhala a balin lett, amelyből nem kevesebb, mint 114 példányt sikerült horogra kerítenie többnyire apró, 4,5-5 centis wobblerekkel.
„Egy helyről háromnál többet nem tudtam fogni, inkább csak egy-két darabot. A napi maximum az öt hal volt. Ezt csak a realitás miatt mondom. Nem könnyű ennyi halat összeszemezgetni a Dunán, mivel a körülmények, a vízállás folyamatosan változik, és a halak is vándorolnak. Amire tegnap rájöttem, az ma működik, holnap az egész kuka, és kezdhetem elölről” – a horgász azonban kitartó volt, és addig próbálkozott, amíg meg nem fejtette az adott nap halfogási rejtvényét.
„Legbüszkébb a nyár vége felé fogott balinjaimra vagyok. Többször horgászbot nélkül, kutyát sétáltatva az esti fényváltásban, a gát tetején mentem, és figyeltem a rablásokat. Megjegyeztem a pontos idejüket, és másnap ugyanebben az időben mentem az épp aktuális helyre pecázni” – az eredmény pedig nem is maradt el.
Ősszel „muszájsüllőzéssel” zárult Gergő elsőéves dunai pergetőszezonja.
„Ekkor is a jól kitapasztalt, bevált helyeimet vallattam. A balinok azonban eltűntek, helyettük néhány helyen feltűntek a kisebb-nagyobb süllők, amelyek a mélyen vezetett balinos wobblereket is leverték. Közülük talán a legjelentősebb egy több mint ötkilós példány, amelyet egy ötcentis wobblerrel sikerült horogra csalnom. És hogy mi volt a csel? Én csak a balinjaimat kerestem" – mosolyodott el Gergő.
Kérésünkre elmondta még, hogy süllőből összesen 19 darabot akasztott a Duna főágán, csukából pedig hárommal hozta össze a sors, de csakis a Kisduna-holtágon.
A pecás egy érdekes összegzést is megosztott, aminek keretében elárulta, milyen csalikkal tudottt túljárnia a dunai balinok eszén.
„Felül a »sztárcsapat«, velük fogtam a legtöbbet. Közös bennük, hogy mind süllyedő, de nem mélyre törő wobblerek. Alattuk pedig két sorban a potyázók, amelyek csak ritkán, de fogtak halat. A legjobbakból egy sem hosszabb öt centinél, pedig dobhatóság szempontjából igyekezem 6-7 centire feltornászni a méretet, de nem működtek” – írta a pergető, hozzáfűzve, hogy egy 1-6 grammos, lágy spiccű bot bizonyult a legjobbnak akasztás szempontjából.
„Az erősebb botokról (1-7 grammos jiges bot, 3-14 gramm, 5-20 gramm) sokszor lepattantak a kapások, nem tudták rendesen a halak beszívni a csalit” – folytatta beszámolóját Gergő.
Ezek után rátért a felszerelés többi részére: 0,08 milliméteres fonott zsinórt használt, a végén 0,16-os fluorokarbon előkével.
„Ennél próbáltam erősebbet is, gyengébbet is, egyelőre ezt látom a legideálisabbnak” – írta Gergő, megosztva egy fontos tapasztalatot.
Szerinte hajnalban és este egy-egy óra balinozás többet ér, mint egész nap menni napközben.
Végezetül megjegyezte, hogy jövő évben a felszíni, illetve az 5 centinél nem nagyobb, Duo Ayu színű wobblerek kerülnek fókuszba.
Ezt olvastad már? Sorban fogja az őszi gigabalinokat egy dunai horgász (részletek ITT)
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: Anka Gergő/Pecaverzum)