2025. július 16. szerda | Valter
Nagy fogások

70 centis angolnát fogtak a Duna Fejér vármegyei szakaszán

70 centis angolnát fogtak a Duna Fejér vármegyei szakaszán

Tóth Tibor nagyon sokat jár a Duna Fejér vármegyei szakaszára horgászni, régebben naponta ment, amióta megszülettek a gyermekei már „csak” hetente kétszer-háromszor pecázik. Sokféle hallal találkozott már, de néhány napja nagyon meglepődött azon, mit fogott.  

Július 6-án, vasárnap is szokás szerint két bottal próbálkozott, az egyikkel nadállyal harcsázott, a másikkal pedig multifunkcionális csaliját, a gilisztát vetette be. 

„Szeretek gilisztával horgászni, mert arra miden hal megy, nagyon sok kősüllőt is fogtam már vele. Általában szedek magamnak harmatgilisztát, de akkor kanadaival horgásztam” – és egy köves részen próbálkozott.

A sodrásba dobott be egy csúszóra szerelt, 40 grammos pálcikaólmot 2-es horoggal.  

„Volt egy kis ráverés, és másodjára már el is vitte – idézte fel a 19 óra 20 perckor történt kapást. – Mondom a havernak, segítsél már, ez egy kisebb harcsa lehet farokba akadva, mert nehéz volt húzni.”

Aztán mindkettőjük legnagyobb megdöbbenésére egy 70 centiméteres angolnát láttak meg a horog végén ficánkolni. 

„Fogtam már menyhalat, német bucót, magyar bucót, de angolnát még soha” – árulta el, hozzátéve, hogy a bakancstáján még a tokhal szerepel. 

Az angolnát alig tudta megfogni, annyira csúszott. Sok fotót kellett készíteni, mire sikerült olyat, amikor nem volt rátekeredve a kezére. Aztán persze visszaengedte. 

Egy horgász 2023. június 19-én Budafokon, a Hosszúréti-patak befolyójánál vett észre egy angolnát. A ránézésre méteresnek tűnő hal egy vízben található műanyag zsák mögött bújt meg. (Nézd meg a videót ITT!)

Szakemberek szerint az angolna meglehetősen ritkának számít hazai természetes vizekben, a klímaváltozás miatt a Golf-áramlat lassulásával egyre kevesebb angolna éri el Európa partjait, emiatt az IUCN (Természetvédelmi Világszövetség) kritikusan veszélyeztetett fajok közé sorolta, világszinten veszélyeztetett fajnak számít, Magyarországon a fogható fajok között található. 

A Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) a horgászok fogási naplójának összesítését követően elkészített statisztikájában a 2024-es 4614 tonnás fogásból 2,3 tonnát tett ki angolna, ami 0,05 százaléknak felel meg, és nagyrészét a Balatonból fogták, ahová egykoron telepítették. 

Tudj meg még többet a magyarországi angolnák történetéről a kezdetektől az utolsó telepítésig. Összefoglaló cikkünk ITT ÉRHETŐ EL!

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: Tóth Tibor/Pecaverzum)