Ez egy xantorisztikus egyed, és compótenyésztőknél is csak csekély számban előfordul elő.
Amikor az ember azt hiszi, hogy már mindent látott, és semmi újdonság nincs a halak világában, akkor bizony nagyon téved: a vizek mindig tartogatnak meglepetéseket.
A Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapján rendszerint jelennek meg furábbnál furább halakról készült fényképek, amelyeket horgászok küldenek be. Így történt ez most is, amikor M. P. fordult segítségért.
„Ezt a gyönyörű szép halat tavaly ősz végén fogtam egy békés megyei csatornából. Véleményem szerint egy compó, de kérem a segítségüket a meghatározásában” – írta levelében a horgász.
Az MHTT válaszából kiderül, hogy a feltételezés helyesnek bizonyult. „Jól gondolja, ez egy compó (Tinca tinca). De olyan, amelynek bőrében nem termelődik a melanin nevű fekete pigment, ezért csak a narancssárga xantofill színe látszik” – állapították meg.
Az MHTT szerint ezek alapján kijelenthető, hogy egy xantorisztikus egyedről van szó, amely a compótenyésztőknél is csak csekély számban előfordul, de aranycompó néven egyes díszhalüzletekben kapható.
Mint ismeretes, a halakban normál esetben négy festékanyag tud szintetizálódni: a fekete melanin, a gyöngyházfényű guanin, a narancsszínű xantofill és a vörös színű eritrofill. A szokásostól eltérő színezetet ezek hiánya vagy túltermelődése okozza.
Eddig soha nem észlelt védett halfaj jelent meg a Körösben. Részletek ITT.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: MHTT)