
Húsz nap leforgása alatt kettő angolnát is fogtak a Duna Fejér vármegyei szakaszán, az utóbbi közel egy méter hosszú volt.
Az Érden élő Szrnka Dominik egy angolna fogásról posztolt a Facebookon.
A halat július 26-án fogtam emelte ki a folyó Fejér vármegyei szakaszán 5 óra körül.
„A kapása és fárasztása meglehetősen erős volt, először azt hittem, hogy egy nagyobb süllő lesz, de ahogy megláttam a kígyószerű alakot a hullámok között, egyből tudtam, hogy angolnával van dolgom” – nyilatkozta a horgász a Sokszínű vidéknek.
„Természetesen nagyon örültem neki, már csak azért is, mert tavaly egy hasonló méretű egyed sajnos leakadt a horgomról” – tette hozzá 20 esztendős pecás.
A hal tömegét nem mérte le, de a hosszát igen, az 92 centiméteresnek bizonyult.
Az ifjú horgász a felvételek elkészítése után a halat visszaengedte a folyóba.
Húsz nappal korábban, július 6-án is előkerült egy angolna a Dunából, szintén a Fejér vármegyei részről.
A 70 centis „kígyót” Tóth Tibor csalta horogra gilisztával. Nézd meg a halat ITT!
Szakemberek szerint az angolna meglehetősen ritkának számít hazai természetes vizekben, a klímaváltozás miatt a Golf-áramlat lassulásával egyre kevesebb angolna éri el Európa partjait, emiatt az IUCN (Természetvédelmi Világszövetség) kritikusan veszélyeztetett fajok közé sorolta, világszinten veszélyeztetett fajnak számít, Magyarországon a fogható fajok között található.
A Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) a horgászok fogási naplójának összesítését követően elkészített statisztikájában a 2024-es 4614 tonnás fogásból 2,3 tonnát tett ki angolna, ami 0,05 százaléknak felel meg, és nagyrészét a Balatonból fogták, ahová egykoron telepítették.
Tudj meg még többet a magyarországi angolnák történetéről a kezdetektől az utolsó telepítésig. Összefoglaló cikkünk ITT ÉRHETŐ EL!
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: