Egyedi színekben pompázó csukát fogott egy horgász Székesfehérváron, a Palotavárosi Felső-Tóból.
A halról készült fotót a horgász eljuttatta a Magyar Haltani Társasághoz (MHTT), érdeklődve a szakvélemény felől.
„Nemrég fogtam egy halat, de nem vagyok biztos abban, hogy micsoda. Tippre csuka, de lehet, hogy muskie. Érdekelne, hogy ritka lehet az ilyesmi?” – írta P. B.
Azt MHTT szakvéleményében közölte, a muskellunge (Esox masquinongy) vagy egyszerűsített angol nevén muskie (magyarul maszki) egy Észak-Amerikában élő, külsőleg a mi csukánkhoz nagyon hasonló faj.
Ezt a két csukafélét az alsó állkapocs pórusai alapján meg lehetne különböztetni, de ezek a beküldött képen nem láthatók.
„Tekintettel arra, hogy a maszki magyarországi előfordulása nem bizonyított, a fogott példány minden valószínűség szerint közönséges csuka (Esox lucius)” – fogalmazott az MHTT.
2021-ben már előkerült egy maszkihoz hasonló hal egy magyarországi magántóból. Sajnos akkor sem készült megfelelő fotódokumentáció, így arról a példányról sem tudták egyértelműen megmondani, hogy csuka-e vagy sem.
Figyelmezettek ugyanakkor arra, hogy ha valaki a tiltás ellenére is behozott volna egy új idegenhonos fajt, annak beláthatatlan következményei lehetnek az őshonos faunára.
A tokfélék és a csukák pontos meghatározás érdekében szükséges az állkapocsról készül felvétel, alulról fotózva.
Valahogy így:
Az MHTT kéri is a horgászokat, hogy a szóban forgó halak esetében a fotók készítésekor figyeljenek a fent vázoltakra.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: MHTT)