2024. április 25. csütörtök | Márk
Nagy fogások

Újabb magyar horgász fogott gigantikus arapaimát

Újabb magyar horgász fogott gigantikus arapaimát

A 130 kilósra saccolt arapaimát nagyon óvatosan kellett becserkészni, majd másfél órás ádáz küzdelem után adta csak meg magát. A túra során természetesen a piranhák és a kajmánok is megjelentek. Részletes, helyszíni beszámoló sok fényképpel.

Döme Gábor világbajnok versenyhorgász februárban járt Dél-Amerikában. A guyanai dzsungel sűrűjében fogott egy 150 kilósra becsült arapaimát. Aki még nem látta volna, ITT megnézheti.

A Szlovákiában élő Mészáros Péterről is írt már a Percaverzum tavaly, amikor 70 kilós tokhalat csalt horogra. Nézd meg a videós beszámolót IDE KATTINTVA!

Nos, Péter már akkor jelezte a Pecaverzumnak, hogy ő is Guyanába készül, amikor Döme Gábor még csak elkezdte a horgászatot. Azt is ígérte, hogy ha ő is sikerrel jár, akkor beszámol majd a túráról. 

Ennek van most itt az ideje, ugyanis Péter már pár napja hazatért, ráadásul nem is akármilyen élményekkel, ő is megfogta élete legnagyobb halát!

A túrát már egy éve elkezdték szervezni, ugyanaz a csapat segítette Pétert is, mint Gábort, és ők is a Essequibo-folyó csendesebb mellékágaiban keresték a nagy arapaimákat. 

Édesapjával vágott neki az útnak, és sok más hal mellett összesen 5 arapaimát sikerült fogniuk. A legkisebbet 70, míg a legnagyobbat 130 kiló körülire saccolták. Azért nem tudták megállapítani a halak pontos tömegét, mert a partra emelésük és mérlegelésük szigorúan tilos a helyi szabályok értelmében. 

„Tényleg minden úgy történt, mint Gábor beszámolójában. Szó szerint vadászni kellett az arapaimára, közel kellett hozzá lópózni a csónakkal. Nagyon csendben kellett lenni, meg sem szólalhattunk. Amikor pedig megláttuk, hogy feljött a felszínre, odadobtuk neki a halszeletet” – mondta a Pecaverzumnak Péter.

Az arapaimák úszóhólyagja tüdőszerű szervvé fejlődött az idők során, ezért bizonyos időközönként felúsznak a víz felszínére. A horgászoknak ilyenkor van esélyük becserkészni a világ legnagyobb édesvízi halát. Így tettek tehát Péterék is. A csali 5-ös horgon felkínált szeletelt pávasügér volt. 

„Nem kellett sokat várni, felvette pár perc után. Nyelettük még 20-30 másodpercet, mert a csontos nyelve miatt egyébként nem akadna meg a horog” – kezdte mesélni a Pecaverzumnak a legnagyobb arapaima megfogásának körülményeit. 

A felszerelés egy saját, otthonról vitt harcsázó bot volt, amire 180 kilogramm szakítószilárdságú fonott damilt tekert. A 130 kilósra saccolt példány kifárasztása másfél órába telt. Az embert próbáló „harc” fel is emésztette a horgászt.

„Küzdeni kellett, elfáradtam nagyon, de aztán fél óra múlva rendbe jöttem, és folytattam a horgászatot. Ez a hal mindent vitt, kétszer akkora volt, mint az eddigi legnagyobb tokhalam” – árulta el Péter.  

„Úgy örültünk neki, mint egy kisbabának, csak ez nagy volt” – tette hozzá viccesen. 

A fényképek elkészítése sem volt egyszerű mulatság, ugyanis a hatalmas ragadozó nem nagyon volt partner – és akkor még finoman fogalmaztunk.

„Brutálisan veszélyes volt, engem úgy ellökött a farkával, hogy azt sem tudtam, hol vagyok. Úgy kiugrált, hogy akár a bordámat is eltörhette volna” – érzékeltette, hogy mekkora erő is lapul egy ilyen jószágban. 

Az éjszakákat a szabad ég alatt, sátorban töltötték a többi között kajmánok és majmok társaságában. 

„Apukám keveset tudott aludni. Én viszonylag gyorsan álomba szenderültem. A kajmánoktól nem félek, csak a pókoktól és a nagy arapaimáktól, mert azok azért kicsit ijesztőek” – vallotta be őszintén.   

A piranhákról is kérdeztem, mert azok is megjelentek Gábor beszámolójában. A versenyhorgász azt írta, hogy egyszer meg is támadták őket a vérszomjas állatok.

„A piranhák még a horgot is elharapták. Nagyon vigyázni kell velük. A vízben lehet, hogy nem támad meg, de ha csónakban ülsz, és csak belenyújtod az ujjad a vízbe, tuti, hogy vége, mert kiharap belőle egy olyan darabot, mint a huzat” – vázolta a rosszabb esetben bekövetkező lehetséges végkimenetelt. 

És fogtak persze egyéb halakat is, amelyek képgalériánkban nézhetők meg.

És, hogy mi vonzza még ilyenkor is egy horgász, amikor már túl van egy 70 kilós tokon és egy 130 kilós arapaimán? Hát a tengeri peca! Mészáros Péter is tervezi már a következő egzotikus kalandját, a tervei szerint legközelebb Afrikát veszi célba.

Nézd meg, hogyan engednek vissza egy 315 centis tokhalat! Videó IDE KATTINTVA!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!