2024. november 22. péntek | Cecília
Peca+

22 kijelölt strand van a Dunán. Mutatjuk a listát! – videóval

22 kijelölt strand van a Dunán. Mutatjuk a listát! – videóval

Nem érdemes kockáztatni. A Duna gyönyörű, de veszélyes is lehet. A Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtónyilvános eseményen mutatta be a strandokat, és mondta el azokat a szabályokat, amelyeket be kell tartani a dunai fürdőzés, vízi sportolás során.

Nyáron nagyon sokan látogatnak el a Duna partjára, a vízi sportok mellett időnként fürdenek is a folyóban. Azonban kevesen tudják, hogy a vízben hűsölésnek szigorú szabályai vannak. A visszatérő ellenőrzések ellenére még mindig sokan fürödnek tiltott helyen – olvasható a police.hu-n.

Tavaly a Dunából összesen 44 holttestet emeltek ki, ebből 11 haláleset volt a fürdőzéshez köthető – írták. 

A tragédiák jelentős részét megelőzhetjük, ha betartjuk a fürdőzés írott és íratlan szabályait, és felelősen, magunkra és egymásra vigyázva strandolunk, sportolunk a szabad vizeknél – hívták fel a figyelmet.

Kevesen tudják, hogy a Dunában fürödni azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá, illetve külön jogszabály szerint kijelölt fürdőhelynek minősülnek – közölték.

 Ahol soha senki ne fürödjön:

– hajóútban;

– hajóutat és hajózási akadályt jelző bóják, nagyhajók, úszó munkagépek és fürdés célját nem szolgáló úszóművek 100 méteres körzetében;

– vízlépcsők és vízi munkák 300 méteres, hidak, vízkivételi művek, egyéb vízi műtárgyak, komp- és révátkelőhelyek 100 méteres körzetében;

– kikötők, veszteglő- és rakodóhelyek, kijelölt, zárt vízisí és vízirobogó (jet ski), valamint egyéb motoros vízi sporteszköz közlekedésére szolgáló pályák, hajóállomás területén;

– egészségre ártalmas vizekben, kijelölt fürdőhelyek kivételével a határvizekben és a városok belterületén lévő szabad vizekben;

– éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, kivéve, ha a vízfelület megvilágított, és legfeljebb a mély víz határáig;

– ahol a tiltó tábla jelzi!

A sérülések és halálesetek elkerülése, valamint a jogszabályok betartatása érdekében a rendőrség rendszeresen, visszatérően tart ellenőrzéseket, és intézkedik azokkal szemben, akik a fürdőzés szabályait megszegik.

Vízi sporteszközök – mint például a SUP – használhatók a Dunán; vízisíelni viszont csak a kijelölt szakaszokon szabad.

Vízi járművet csak az vezethet, aki a vezetést megelőzően nem ivott alkoholt. Képesítéshez kötött járművet csak a megfelelő képesítés bírtokában lehet vezetni.

Csónakot és nyilvántartásba vételre nem kötelezett vízi sporteszközt (pl. SUP) az vezethet, aki

a) a 14. életévét – gépi hajtású vízi jármű esetében 17. életévét – betöltötte;

b) úszni tud;

c) a vezetésben kellő gyakorlattal rendelkezik; és

d) ismeri a Hajózási Szabályzat rendelkezéseit, valamint az igénybe vett vízterület sajátosságait.

2. Ha több személy tartózkodik a csónakban vagy nyilvántartásba vételre nem kötelezett vízi sporteszközön, indulás előtt a 16. életévét – gépi hajtású vízi jármű esetén 17. életévét – betöltött vezetőt kell kijelölni.

Mi is a csónak?

A hajónak, kompnak, vízi sporteszköznek nem minősülő

a) emberi erővel hajtott, felépítménnyel nem rendelkező vízi jármű, amelynek testhossza nem haladja meg a kishajóra megállapított mértéket (20 m);

b) szélerővel vagy gépi berendezéssel hajtott vízi jármű, amelynek hossza a 7 métert, névleges vitorlafelülete a 10 m2-t nem éri el, vagy motorteljesítménye legfeljebb 14,7 kW, ide nem értve az építése, berendezése és felszerelése alapján vízen való közlekedésre nem szolgáló úszó eszközt.

Amennyiben e feltételek bármelyike nem teljesül, a járművet lajstromba kell vetetni, és vezetéséhez képesítés szükséges.

Csónakban tartózkodó, úszni nem tudó, valamint 14 évnél fiatalabbak, továbbá vízi sporteszközön közlekedő minden ember köteles mentőmellényt viselni. Aki nem tud jól úszni, az mindig csak sekély vízben fürödjön! Ha fürdés közben a felfújható fürdőeszköz – például gumimatrac – elsodródik, senki ne ússzon utána, mert az életét veszélyezteti! Felhevült testtel tilos hirtelen vízbe ugrani! Szabad vizekben 6 éven aluli, illetve úszni nem tudó 12 éven aluli gyermek csak felnőtt közvetlen közelében, annak felügyelete mellett fürödhet.

Ha valaki megszegi a szabályokat, például tilos helyen fürdőzik, szabálysértést követ el, és 5 ezertől 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.

Kijelölt strandok a Duna teljes magyarországi szakaszán:

1. Dömsödi Szabadstrand (2344 Dömsöd, Középső-Dunapart)

2. Vadkacsa Szabadstrand (Ráckeve, Duna-híd, Dömsödi út 4.)

3. Szigetcsépi Szabadstrand (2317 Szigetcsép, Zrínyi Miklós utca 32.)

4. Szigetszentmártoni Szabadstrand (2318 Szigetszentmárton, Telkes u. 10.)

5. SHO Beach (Budapest XI. kerület, (Kopaszi-gát)

6. Verőce Szabadstrand (2621 Verőce, Duna bal partja)

7. Nagymaros Szabadstrand (2626 Nagymaros, a Magyar utca és a Király utca közötti, Hunyadi sétány nevű Duna-parti rész)

8. Zebegény Szabadstrand (2627 Zebegény)

9. Forgó strand (Szentendrei-Dunaág jobb partján)

10. Horányi strand (2015 Szigetmonostor)

11. Postás strand (2000 Szentendre)

12. Római-parti Plázs (1039 Budapest, Kossuth Lajos üdülőpart)

13. Alsógödi Szabadstrand (2131 Göd)

14. Felsőgödi Szabadstrand 2131 Göd, Felsőgöd, 3659/1 és 3255/2 hrsz.

15. Dunakeszi Szabadstrand (2120 Dunakeszi)

16. Dunaújvárosi Szalki-szigeti Szabadstrand (2407 Dunaújváros, belterület, a Duna jobb partján nyíló öböl délkeleti partszakaszán található)

17. Bajai strand (Kamarás-Duna területén, Sugovica)

18. Győri Aranypart strand (9024 Győr)

19. Koppánymonostor Szabadstrand (2903 Koppánymonostor)

20. Itató strand (9246 Mosonmagyaróvár)

21. Halászi strand (Duna sétány 1053/5 hrsz.)

22. Dunasziget Zátonyi strand (0213/228 hrsz.)

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitóképünk illusztráció, forrása: PoliceHungary Youtube-képernyőfelvétel)