Bécs mint Duna-parti nagyváros adott otthont a LIFE WILDisland projekt nyitókonferenciájának május 10-11-én, melyen a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság (DDNP) is képviseltette magát.
A találkozó első napján a Nemzetközi Duna-védelmi Bizottság ügyvezető titkárának köszöntőbeszéde, miniszteri köszöntők és videóüzenetek elhangzását követően 9 Duna menti ország (Románia, Bulgária, Ukrajna, Moldova, Horvátország, Magyarország, Szlovákia, Ausztria, Németország) nagykövetei és képviselői nyilatkozatot írtak alá a Duna-menti együttműködés fontosságáról – számolt be a ddnp.hu.
Ezt a transznacionális együttműködést az a tény ihlette, hogy a Duna több mint 900 szigettel rendelkezik, amelyek európai jelentőségű élőhely-folyosót alkotnak, és menedéket nyújtanak a jellegzetes állat- és növényfajoknak. E szigetek közül összesen 147 még mindig teljesen természetes, és fokozottan védendő.
A Duna Európa egyik kiemelkedő jelentőségű „mentőöve” a biológiai sokféleség védelme szempontjából. A folyók és parti övezeteik gyakran képezik az ökológiai folyosók gerincét, és központi elemei az európai „zöld és kék infrastruktúrának”. A Duna több biogeográfiai régiót köt össze, mint bármely más európai élőhelyhálózat.
Az „utolsó megmaradt vad szigetek” megóvása érdekében a Duna-menti védett területeket kezelő szervezeteket tömörítő DANUBEPARKS hálózat az ausztriai Donau-Auen Nemzeti Park koordinálásával indította el a LIFE WILDisland projektet a víziutak kezelőivel, erdészeti hatóságokkal, és erőművek üzemeltetőivel közösen.
A projekt célja összesen 34 dunai sziget természetes állapotának helyreállítása átfogó helyreállítási intézkedésekkel. 2027-ig 14,2 millió euró értékű beruházás összesen 48 kilométer folyóvíz és 1267 hektár folyó menti terület revitalizálásához járul hozzá.
A magyarországi tevékenységeket az Alsó-Duna-Völgyi Vízügyi Igazgatóság, a DDNP, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság hajta végre.
A kétnapos rendezvényen panelbeszélgetésre, az EU 2030-ig tartó biodiverzitási stratégiájának bemutatására, egy kecsegekeltető-állomás megtekintésére és közös tanulmányútra is sor került a közeli Fecske-szigeten (Schwalbeninsel).
További információk a projektről ITT.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: DDNP/Franz Kovacs)