A felvételt 1986-ban, a roncshoz való első lemerüléskor rögzítették, de csak most mutatták be a nagyközönségnek.
A Titanic 1912-es indulásakor az egész világot lenyűgözte, tragédiája miatt viszont több mint száz évvel később is sokakat foglalkoztat a legendás hajó. A Titanic nemcsak a hivatásos kutatók számára érdekes, a szélesebb közönséget is érdekli a téma.
Azt hihetnénk, hogy ismertsége miatt sok újdonság már nincs a roncs körül, ez azonban messze nincs így. A Woods Hole Oceanográfiai Intézet (WHOI) a közelmúltban például egy olyan 1 óra 21 perces felvételt tett közzé, amelyen sok, korábban nem látott videórészlet szerepel – számol be a ScienceAlert alapján a National Geographic.
A felvételt eddig csak szakértők látták, de egyáltalán nem új, 1986 júliusában készült. A képsorokat az Alvin nevű tengeralattjáró legénysége, illetve az akkor újnak számító Jason Jr távirányítású eszköz rögzítette. Utóbbi gép egy 91 méter hosszú kábellel csatlakozott az Alvinra, és nehezen megközelíthető helyekre is be tudott jutni.
A 37 évvel ezelőtti expedíció során pillantotta meg emberi szem az 1912. áprilisi süllyedés óta először a Titanicot. A roncs közel 3800 méteres mélységben fekszik az Atlanti-óceán északi részén, Újfundland partjaitól 740 kilométerre.
A maradványokat 1985. szeptember 1-én lokalizálták a WHOI és egy francia kutatóintézet munkatársai, közel egy évvel később egy háromfős legénység merült le a roncshoz. Ekkor született a most bemutatott vágatlan, többnyire narráció nélküli felvétel.
Íme a 82 perces felvétel:
A hírről az Euronews is beszámolt fél percben.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Wikipedia)