2024. november 23. szombat | Kelemen, Klementina
Peca+

Élő szigetekkel védekeznek a vízszennyezés ellen

Élő szigetekkel védekeznek a vízszennyezés ellen

A Balti-tenger déli részén számos lagúnában súlyosan szennyezett a víz. Egy európai projekt úszó vizes élőhelyeket telepít, hogy tisztítsa a vizeket. A növények kiszűrik a felesleges nitrogént és foszfort, és még a biológiai sokszínűséget is elősegítik.

Litvániában a Curlandia-lagúna a Balti-tenger sok más részéhez hasonlóan káros tápanyagtöbblettől szenved. Azonban már dolgoznak a megoldáson: mesterségesen úszó vizes élőhelyekkel segítenek a víz tisztításában, amelyek közönséges nádból és fűzfából állnak – számolt be az Euronews.

A mesterségesen úszó vizes élőhelyek növekedésük során a folyók által szállított nitrogénnel és foszforral táplálkoznak, amelyek feleslegesen vannak jelen a vízben.

Az Élő Lagúnák projekt vezetője, Arturas Razinkovas-Baziukas azt mondta, a nitrogén főleg a mezőgazdaságból, a foszfor pedig a kommunális szennyvízből kerül a vízbe. 

„Kiszámoltuk, hogy egy ilyen sziget mennyit tud ezekből a kémiai elemekből eltávolítani. Nos, egy sziget egy év alatt körülbelül két-három háztartás által kibocsátott anyagmennyiséget távolít el a vízből” – nyilatkozta a projektvezető. 

A projektet 1,2 millió euró támogatást kapott, ebből 1 millió euró az európai kohéziós politikából származik.

Az Élő Lagúnák projekt keretein belül már három balti országban telepítettek különböző úszó vizes élőhelyeket: Németországban, Lengyelországban, és a már említett Litvániában. Utóbbi helyen például a Klaipeda lagúnába torkolló városi csatornán hoztak létre egyet. 

Még több infó az élő lagúnákról ITT!

Autót vezető aranyhalakkal kísérleteznek. Tudj meg többet IDE KATTINTVA!

Halak potyogtak az égből Texasban. Videóért KLIKKELJ IDE!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: Euronews)