2024. május 18. szombat | Alexandra, Erik
Peca+

Felfedezték a műanyagevő szuperférgeket

Felfedezték a műanyagevő szuperférgeket

A Zophobas morio, a szuperférgekként is emlegetett gyászbogárlárvák az emésztőrendszerükben meglévő enzimeknek köszönhetően akár úgy is életben tudnak maradnak, hogy pusztán az egyik legelterjedtebb műanyaggal, a polisztirollal táplálkoznak – írja az MTI.

A Microbial Genomics című szakfolyóiratban megjelent tanulmány egyik szerzője, Chris Rinke szerint a szuperférgek úgy működnek, mint mini reciklálóüzemek: szájukkal felapritják a polisztirolt, majd azzal táplálják a bélrendszerükben élő baktériumokat.

A Queenslandi Egyetem kutatói több olyan enzimet is azonosítottak a lárvák beleiben, amelyek képesek lebontani a polisztirolt és a sztirolt.

Mindkét műanyag gyakori az elviteles ételek csomagolásában, a szigetelésben és egyes autóalkatrészekben. A BBC szerint ugyanakkor nem valószínű, hogy nagyüzemi féregfarmok jönnének létre a műanyaghulladék feldolgozására.

Inkább arról van szó, hogy meg kell találni azt az enzimet, amely a legnagyobb hatékonysággal segíthetne a műanyagok lebontásában a hulladékfeldolgozókban.

Már korábbi vizsgálatok is kimutatták, hogy egyes bogarak lárvái képesek elfogyasztani a polisztirolt, de a mostani kutatás nagy előrelépés annak megértésében, hogy a szuperférgek bélrendszerében élő baktériumok molekuláris szinten miként oldják meg a műanyag lebontását.

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotónk illusztráció, forrása: Wikipedia)