2025. január 20. hétfő | Fábián, Sebestyén
Peca+

Megtanultak lopni a halászoktól a kardszárnyú delfinek

Megtanultak lopni a halászoktól a kardszárnyú delfinek

A kardszárnyú delfinek nemcsak arra jöttek rá, hogy az ember halzsákmányát könnyű elcsenni, hanem egymást is megtanítják ennek a technikájára.

A Biology Letters folyóirat tette közzé azt a tanulmányt, amelyben egy nemzetközi kutatócsoport arról számolt be, hogy az orkák 2003-2018 között egyre nagyobb számban tanultak meg az emberek halászzsákmányából eleséget csenni maguknak  – írja a National Geographic magyarországi honlapján.

A halászok régóta ismerik az orkák azon merész szokását, hogy az emberek közelébe úsznak és csennek a hálókban lévő zsákmányból, vagy épp a tisztítás után eldobált halmaradványokat fogyasztják el. Mivel a természetes zsákmányukhoz egyre nehezebben jutnak hozzá, ezért a kutatók kíváncsiak voltak arra, hogy vajon gyarapodik-e az embertől csenő orkák száma?

A kutatók az Indiai-óceán déli régiójában, a francia külbirtok Crozet-szigetekhez közeli vizeken végzett megfigyeléseket elemeztek, és a kardszárnyúak viselkedését mérték fel. Az itt élő orkák fő zsákmánya a chilei tengeri sügér volt. 

Mind a tengerkutatók, mind a halászok feljegyezték, mikor látogatta meg egy-egy orka a zsákmányt, és a számok azt mutatták, hogy gyakoribbak az ilyen esetek. Az azonban nem volt világos, hogy ez azért van-e így, mert egyre több egyed jár rá a zsákmányra, vagy ugyanazok az egyedek térnek vissza többször.

Ennek az eldöntéséhez fotókat elemeztek, amelyeket a halászok, vagy épp turisták készítettek a kardszárnyúakról. A kardszárnyú delfinek mintázata ugyan felületes szemlélők számára egyformának tűnhet, ám minden egyed más és más, ezért a fotókról meg lehet állapítani, hogy ugyanaz, vagy több egyed járt-e a halakra.

Arra jutottak, hogy az ott élő orkapopulációk egyre több egyede jött halat csenni, vagyis a kezdetben néhány állattól a többiek megtanulták, miként juthatnak hozzá a könnyű prédához. 

Például 2010-ben még csupán 17 orka járt rá a halakra, addig 2017-ben már 43, és összesen több mint 120 egyedet tudtak megkülönböztetni és számuk egyre növekszik.

Azzal, hogy az emberi aktivitás átalakítja a tengeri ökoszisztémákat is, az e téren rugalmas és alkalmazkodóképes kardszárnyú delfin igyekszik a maga javára fordítani a változásokat. 

Az emberi tevékenység tehát egy másik faj esetében újfajta viselkedéshez vezetett, a kutatók úgy vélik a világ más területein más fajokkal hasonló folyamatok játszódhatnak le.

Rákos megbetegedéssel kezelnek egy 47 éves palackorrú delfint. Részletekért KATTINTS IDE!

Megmentették az Athénnál partra sodródott csőröscetet. Tudj meg többet IDE KLIKKELVE!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: semanticscholar.org)