2024. október 12. szombat | Miksa
Peca+

Ritka jelenség: tömegével rajzanak az árvaszúnyogok a Balatonnál

Ritka jelenség: tömegével rajzanak az árvaszúnyogok a Balatonnál

A Balatonnál augusztusban azt tapasztalhattunk, hogy esténként jellegzetes zúgó-zümmögő hang kíséretében tömegesen rajzott egy szúnyognál nagyobb méretű, zöldes színű rovar, amely napközben a partmenti növényzeten pihent és csak zavarásra reppent fel. E rovar a balatoni árvaszúnyogok egyik jellegzetes, nagytestű faja, a Chironomus balatonicus. Fontos már az elején leszögezni, hogy az árvaszúnyogok nem csípnek, tehát nem kell félni tőlük – áll a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) közleményében.

Az árvaszúnyog lárvája tó üledékében nevelkedik, és onnan rajzik ki, jellemzően két nagyobb hullámban, tavasz végén/nyár elején és augusztus-szeptemberben. 

Mennyisége általában nagyon eltér a tó egyes területei között – jellemzően a szigligeti és a keszthelyi medencékben jóval gyakoribb, illetve az egyes években is nagyon változó mennyiségben fordul elő. 

Ez azért van, mert e faj mennyiségét alapvetően befolyásolja a táplálékukként szolgáló mikroszkopikus algák mennyisége. Ahol és amikor nagyon kevés volt az alga a megelőző időszakban, ott szinte alig találkozhatunk vele. Ám amikor az algák mennyiségét jellemző klorofill-a koncentráció átlépi a 20 mikrogramm per liter értéket, azt követően az árvaszúnyogok nagyon felszaporodhatnak, magasabb algatermés esetén akár tömeges szintet is elérve.

A Chironomus balatonicus az 1980-as és az 1990-es években volt nagyon gyakori a tóban, gyakran az embereket is zavaró (az ideinél is sokkalta nagyobb) mértékű rajzásokkal. A vízminőség javulásával párhuzamosan visszaeső algaprodukció miatt az 1990-es évek

végétől napjainkig csak viszonylag ritkán és inkább csak a tó nyugati részein találkozhattunk e fajjal. 

Viszont az idei évben, köszönhetően feltételezhetően a tartósan igen magas vízhőmérsékletnek is, az algák mennyisége a nyár végére már a tó egészében magasabban alakult az előző évekhez képest. Mindez pedig lehetővé tette az árvaszúnyogok szokásosnál nagyobb állományának kialakulását.

Ugyanakkor fontos tudni, hogy az árvaszúnyogok lényeges szerepet töltenek be a tó anyagforgalmában, a megtermelődött algákat elfogyasztva, azon felnőve, alapvető táplálékot biztosítanak a halak és a víz mentén élő madarak, kététűek számára. 

Összefoglalva: az árvaszúnyogok tömeges megjelenése egyfelől jelzi az algák magasabb koncentrációját a vízben, de egyben kedvezőbb életfeltételeket is teremtenek más víziszervezetek számára. 

Az árvaszúnyogok számunkra zavaró hatását csökkenthetjük, ha napközben kerüljük a pihenő helyükként szolgáló bokrok és fák bolygatását, illetve figyelembe vesszük, hogy éjjel e rovarokat erősen vonzza a fény.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: BLKI)