2025. január 20. hétfő | Fábián, Sebestyén
Peca+

Tömeges kérészpusztulással indult a dunavirágzás

Tömeges kérészpusztulással indult a dunavirágzás

Az idei évben kicst hamarabb megjelentek a kérészek a Duna budapesti szakaszán. A vízügy szerint ez annak a jele, hogy a Duna alacsony vízállása ellenére a víz minősége kiváló még a fővárosban is. Sajnos az emberi fényszennyezés miatt pusztulnak is a rovarok. 

Idén is megindultak a dunai kérészek – írja a 24.hu a Duna Ipoly Nemzeti Park Facebook-bejegyzése alapján. 

Az idei nyáron kicsit hamarabb, augusztus első napjaiban perdültek táncra a dunai kérészek. A tiszavirágzáshoz hasonlóan egyre többen kíváncsiak a dunavirág kérészek násztáncára is, amely 2012 óta a vízminőség javulása és a táplálékkínálat bővülése miatt újra megfigyelhető a Duna teljes magyarországi szakaszán.

A kérészek rendjébe tartozó tiszavirágot júniusban és júliusban lehetett néhány napon keresztül nagy mennyiségben megfigyelni a Tisza magyarországi szakaszán, az ugyanebbe a rendszercsoportba tartozó dunai kérészeket néhány éve még kihaltnak hitték a Duna mentén.

A tiszavirágokkal rokon, de méretre jóval kisebb faj, a dunavirág a Duna egy adott szakaszán mintegy két héten keresztül rajzik, a jelenség nagyjából szeptember elejéig a kora esti óráktól, alkonyattól kezdve figyelhető meg.

Az elkövetkező napokban a dunavirágok pompás násztáncában a Duna kavicsos partszakaszain, Felsőgöd, Verőce, és Tahitótfalu térségében bárki gyönyörködhet.

A dunavirágzással kapcsolatban az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) is kitett egy figyelemfelhívó posztot egy fotóval. 

A mellékelt fényképhez – amelyen kollégáik segítenek a bajba jutott dunavirágokon – azt írják, hogy a dunavirág (tiszavirághoz hasonló kérészfajta) nőstényeknek a vízfelszínre kellene lerakniuk a petéiket, ehelyett a híd fénycsapdájába esett kérészek végkimerülésükben az útra hullanak, és az aszfalton rakják le a petét tartalmazó petecsomóikat. 

A kérészek igencsak rövid (el)repülő életének egyetlen, de nagyon fontos célja, hogy biztosítsák a jövő generációt. A dunavirágok idei rajzása ugyanakkor azt is jelzi, hogy a Duna alacsony vízállása ellenére a víz minősége kiváló még a budapesti szakaszon is. 

A témában Szendőfi Balázs halkutató, természetfilmes is jelentkezett a közösségi médiában. Ő Duna Arénánál egy kivilágított lépcsőn talált több tucat elpusztult kérészt, amelyeknek a petéi szintén kárba vesztek. 

„Tegnap este látogattam ki ehhez a lépcsőhöz – megjegyzem, a fények a semminek világítottak, a lépcsőn este 8 és negyed 11 között egyetlen ember sem közlekedett. Alattuk pedig dunavirág-tetemek tömegeit láthatjátok az elmúlt napokból, szintén egy-egy »égve felejtett« lámpa miatt.

Csak le kellene kapcsolnunk a lámpákat, ennyi lenne” – írta augusztus 9-i bejegyzésében. 

Szendőfi Balázs megjegyezte, hogy a képeken látható sárga, hosszúkás kis kapszulákban körülbelül hétezer pete van. Ezeknek a vízre kellene hullaniuk, de a vízfelszín polarizált fényét követő dunavirágokat az emberi fényszennyezés eltéríti a szárazföld fölé.

Az alábbi fotón pedig dunavirág-tetemek milliói láthatók egy utcai lámpa alatt:

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: OVF)