
Mindössze 10 percet kellett horgásznia élete haláért.
Stattner Dániel egyik kedvenc harcsázó vize a Tolna vármegyei Mókus-tó.
Másfél éve egy 217 centis példányt akasztott, amelyet március 17-én sikerült újra partra terelnie.
Ezúttal mindössze 10 percig kellett várnia a halra, amelyről aztán hamar kiderült, hány centit nőtt az utóbbi hónapokban.
Dániel igazi „elmebeteg harcsázónak” tartja magát, de csakis pozitív értelemben, hiszen ez azt jelenti, hogy nagyon sok időt tölt a vízen, miközben a szenvedélyének hódolhat.
Már 17 hónapja is hatalmas volt a harcsa
„Igazi frontos időszakban horgásztam, szakadt az eső. Tudtam a harcsa helyét, hiszen 2023. november 1-jén már sikerült ugyanezt a halat megfognom. Egy bokros-parti részen horgásztam rá »bokros« módszerrel, három szál vastag gilisztával. Kétszer láttam rabolni a halat, harmadjára elütötte az úszót” – mesélte a Pecaverzumnak a pecás, majd rátért a kapás utáni élményeire.
„A fárasztás most 16 percig tartott, de be kellett mennem a vízbe, mert talált egy elhagyott Bergmann-csövet. Bekampózta magát a hal, végül a csónakba húztam be. De alapvetően parti módszerrel sikerült túljárnom az eszén” – fogalmazott Dániel, aki összehasonlította a mostani pecát a másfél évvel ezelőttivel.
„Sokkal intenzívebben, erősebben harcolt. Amikor megtöröltem a halat és megláttam a fejét, már sejtettem, hogy ugyanazzal a harcsával hozott össze a sors. A fárasztás leírhatatlan élményt nyújtott, és mindössze 10 percet kell horgásznom a halért. Korábban 2 méter 17 centis volt, míg ezúttal már 232 centiméterre nyúlt a hal. Engem csak a hal hossza szokott érdekelni, ezzel együtt megmértük a tömegét is, a mérleg 74-75 kilót mutatott” – lelkendezett a horgász.
Ezúttal egy rövid bokros cuccal, egy 2,1 méteres, karakteres, fárasztós kis bottal, 6000-es orsóval 40-es fonott zsinórral és 15 grammos úszóval kezdte a harcsázást.
Mint elmondta, sokat pecázik a Mókus-tavon, de évek óta csakis harcsára.
„Ez a legnagyobb harcsám, de fogtam már 47, 49, 56, 65 kilós példányokat: Elég sok nagyot sikerült akasztanom, de ez a mostani az abszolút egyéni rekordom” – amelynek most már másodszor örülhetett.
Újra pózolhatott a gigantikus csúcsragadozóval
2023-ban egy küszíváson sikerült horogra csalnia, és Dániel egyúttal egy tévhitet is szeretne eloszlatni.
„A tapasztalat nekem azt mutatta a tavon, hogy a nagy harcsa előszeretettel fogyaszt küszöket, mert a testesebb zsákmányok elfogyasztásához sok energiát kellene elhasználnia. Sok tógazda fél attól, hogy megeszik a harcsák a nagy pontyokat, de ezt megcáfolnám. A harcsa forgó gyomrú, ezért a küsz mellett a többi kishalat, a keszeget, a kárászt kedveli a leginkább. A nagy, öreg harcsák pedig nem is mozognak már annyit a táplálékért, idejük legjavában az üregben tartózkodnak, pihennek” – Dániel az elmondottak ellenére ezúttal mégsem kishallal csalizott, de ennek is megvan a magyarázata.
„Amikor eljön az igazi felmelegedés, és 6-8 fokos lesz a víz, és beindul a halak intenzitása a felszínen, akkor a harcsák szeretnek kivonulni a part mellől. Előzőleg kárásszal fogtam a harcsát, de ha gyors eredményt szeretnék elérni, előszeretettel használok csaliként piócát, nadályt, gilisztát. A harcsák robbanásszerűen elkezdenek kajálni, és így nagyon eredményesek lehetünk nappal is, főleg a sekélyebb részeken” – erre pedig tökéletes bizonyíték a mostani 10 perc utáni, villámgyors akció.
Videó az első találkozásról
Videó a második randevúról
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: Stattner Dániel/Pecaverzum)