2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

150 idegenhonos haltaxont mutattak ki a hazai vizekből

150 idegenhonos haltaxont mutattak ki a hazai vizekből

Az elmúlt tíz évben számos olyan faj került elő hazánk vizeiből, melyek jelenléte elsősorban az illegális díszállat-kihelyezésekkel, telepítésekkel, illetve kiszökésekkel hozható összefüggésbe. Ezek megjelenése, olykor gyors terjedése és drasztikus hatásainak feltárása miatt rendkívül fontos az egyes mesterséges, valamint a természetes élőhelyek és ökológiai rendszerek folyamatos monitorozása, melyre a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (Mate) Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet Természetesvízi Halökológiai Tanszéke a kezdetektől fogva kiemelt hangsúlyt fektet.

A kutatásokhoz idővel számos hazai és nemzetközi kutatóintézet, egyetem, nemzeti park és NGO is csatlakozott, melyek száma mára meghaladja az ötvenet – olvasható a Mate honlapján.

E nemzetközi kapcsolatok közül ugyanakkor magasan kiemelkedik a Dél-Bohémiai Egyetem Halgazdálkodási és Vízvédelmi Intézetével való együttműködés (University of South Bohemia, Faculty of Fisheries & Protection of Waters), amelynek keretében 17 új idegenhonos tízlábú rákfajt, közel 150 idegenhonos haltaxont, 4 kétéltűt és 11 víziteknős fajt mutattak ki hazánk vizeiből a szakemberek.

Az évszakos vizsgálatok keretében feltárták három nagytestű tízlábú rákfaj (a cifrarák, a márványrák és a vörös mocsárrák) együttes előfordulásának hatását egy kisvízfolyás teljes táplálékhálózatára. 

Ezzel párhuzamosan hallgatók bevonásával a márványrák és számos díszhal eredetű taxon hatását is vizsgálják a Hévízi-tó és elfolyóinak közösségeire, illetve a táplálékhálózat tér- és időbeli alakulására. További cseh egyetemekkel közösen pedig a rákpestis hazai elterjedése kapcsán végeznek átfogó vizsgálatokat.

A Mate és a Dél-Bohémiai Egyetem együttműködése ugyanakkor az idei évben új elemmel is bővült. Árpilis 17.-20. között ugyanis Dr. Antonin Kouba és Dr. Martin Blaha vezetésével 21 cseh és kazah alap-, mester- és PhD-képzéses hallgató vett részt terepgyakorlaton, ahol Dr. Ferincz Árpád tudományos főmunkatárs, tanszékvezető, Dr. Weiperth András tudományos főmunkatárs és Bányai Zsombor Márk PhD-hallgató vezetésével betekintést nyerhettek a MATE AKI Természetesvízi Halökológiai Tanszékén végzett kutatásokba.

Az első nap során bejárták a Hévízi-tó területét és megismerhették a terület védendő értékeit, ám ezzel egy időben a tóban és a két kifolyóban közösen végzett gyűjtések során kézbe is vehették – az egyáltalán nem oda illő – jaguársügér, tűzfejű tarkasügér, citromsügér, szivárványsügér, szúnyogírtó fogasponty és Yukatáni fogasponty különböző korcsoportú egyedeit is.

A további napokon bejárták a teljes Kis-Balaton vízvédelmi rendszerét, megismerhették a Velencei-tó és a Fertő-tó élővilágát, továbbá nagy lelkesedéssel gyűjtötték az inváziós nagytestű tízlábú rákok egyedeit, valamint egyes garnéla- és díszhal példányokat a Barát-patakban, a Városliget tavaiban, az Érden található Sulák-patakban és a Duna érdi szakaszán.

A közös terepgyakorlat tapasztalatai alapján a két egyetem szakértői a program folytatásában egyeztek meg.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Mate)