2025. február 5. szerda | Ágota, Ingrid
Aktuális

20 éve dőlt meg a legnagyobb vízszint rekordja a Dunán, most az aszály az úr – fotók

20 éve dőlt meg a legnagyobb vízszint rekordja a Dunán, most az aszály az úr – fotók

20 évvel ezelőtt, 2002. augusztus 17-18-án tetőzött a Duna árhulláma az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Éduvizig) működési területén, mely akkor az addig mért legnagyobb vízszint új értéke lett – olvasható a vízügyi szervezet közleményében. 

Az Éduvizig tájékoztatásában emlékeztetett, hogy Győrnél ez 807 centiméter lett, az akkori LNV-t (legnagyobb vízszintet) 53 centiméterrel meghaladva. „Ezzel a több évtizednyi „csend” után hangsúlyosan hívta fel a figyelmet az árvízvédelmi fejlesztések szükségességére” – fogalmaztak.

Kiemelték, hogy ez az esemény indította meg azon beruházásokat, melyek a KEOP/KEHOP és más hazai programokban árvízvédelmi projektként valósultak meg. 

Példaként említették a többi között a 117. számú út fejlesztését, a Mosoni-Dunán és a Marcalon lezajlott beruházásokat, illetve a nagyműtárgyak felújítását. 

Az idén júniusban átadott Mosoni-Duna torkolati műtárgya árvízkapu funkciója révén a nagyvízi szélsőségek mérséklését is biztosítja. 

„Amennyiben a torkolati műtárgy már a 2002-es árvíznél is létezett volna, a tetőző vízszintet Győrnél több mint 1 méterrel csökkentette volna” – hangsúlyozták a tájékoztatóban. 

Azóta a 2006. és 2013. években is vonult le olyan árhullám, mely az Éduvizig működési területén minden azelőtt leírt vízmérce állási értéket túlszárnyalt, ezt hívjuk LNV (valaha észlelt legnagyobb vízszint) meghaladásnak. 

Érdekes párhuzam a 2022-es évvel, hogy 20 évvel ezelőtt is aszályos, vízhiányos időszak volt tapasztalható az év első felében. Egész Európában szélsőséges hidrológiai helyzetek alakultak ki. A pusztító elbai és dunai árvizeket követően az Európai Bizottság számos kezdeményezést indított el, hogy növelje Európa védekezési képességét a természeti katasztrófákkal és különösen árvizekkel szemben. A kezdeményezések egyike az Európai Árvízi Figyelmeztető Rendszer (EFAS) kifejlesztése volt – írták a kommünikében. 

Hozzátették: jelenleg küszöbön áll az esztergomi védvonalfejlesztés megindítása, azonban a Duna jobb parti, magasparti településeinek helyzete továbbra is fejlesztésre szorul.

Így nézett ki a Duna 2002-es tetőzése Győrben:

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Éduvizig)