2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

25 centit emelkedett a Velencei-tó vízszintje, de még 80 mindig hiányzik

25 centit emelkedett a Velencei-tó vízszintje, de még 80 mindig hiányzik

Az elmúlt napok tartósabbnak bizonyuló csapadékának hatására egy időre elérte a 80-81 centit a Velencei-tó vízszintje, majd végül szerdán reggelre a 78 centin állapodott meg, miután elült a szél és kitisztult az ég. A Balaton, a Bakony és a Velencei-tó körzetében voltak a legintenzívebbek a magyarországi esőzések, kérdés: ez mire lehet ez elég? Talán úgy tűnhet, hogy sokra, ám a mennyiség mégis messze van attól, amennyivel nyugodtan várhatnánk a nyarat – írja a feol.hu.

Egy hét leforgása alatt nagyjából 10 centimétert emelkedett a Velencei-tó vízszintje, az agárdi mérőeszköz előbb 79, majd 80 centit, sőt, annál is többet mutatott a hét első napjaiban – olvasható a megyei híroldal tudósításában. 

Emlékezetes, hogy a negatív csúcs 53 centiméter volt az elmúlt évben, egy évvel korábban még 69 centinél megállt az apadás. Azonban ahhoz, hogy ne legyen ismét gondokkal terhelt a 2023-as szezon, ennek a mennyiségnek legalább a duplájára volna szükség: arra, hogy valóban extrém mennyiségű csapadék essen, az elmúlt napok intenzitása mellett legalább egy-két hétig, legfeljebb kisebb megszakításokkal. 

Minden nyáron – függően a hőmérséklettől, szélerősségtől – körülbelül 40-50 centimétert párolog a tó szintje, így könnyű kiszámolni, hogy a jelenlegi, mintegy 78-80 centiméternél jóval többre, legalább 150-160 centire lenne szüksége a tónak tavaszig.  

A Velencei-tó horgászai pesszimisták, főként a csónakkal rendelkezők várnak ki azzal, hogy területi jegyet váltsanak, hiába nem emelkedtek a jegyárak szinte kivételes módon a vízterületnél. A csónakkikötők biztonságos használhatóságához még legalább 20-30 centiméternyi égi áldásra lenne szükség: és sok helyen az akkor is csak az „evickéléshez”, nem pedig a kényelmes vízi közlekedéshez lesz elegendő például a Szúnyog-szigetnél. 

A Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) egyelőre kivár a telepítésekkel, hiszen a körülmények könnyen rosszabbra fordulhatnak egy tartósabb fagypont alatti hőmérséklet hatására a sekélyebb helyeken (ez elsősorban oxigénhiányos helyzetet jelent a jég alatt), amelyek némelyikén több száz keszeg állt össze az utóbbi időben. 

Akik kedvelik ezt a fajta horgászatot, közülük fognak is rendesen, ám a pontyok a mélyebb részekre húzódtak vissza, amelyek a partközeli 10-20 centis vízterületek miatt nehezen elérhetőek. Néhányat a legmakacsabb pecásoknak azért sikerült közülük megakasztani, ragadozót azonban szinte egyáltalán nem fogtak, igaz, nem is nagyon horgásznak rájuk még ott sem, ahol erre talán lenne esély.      

Egyelőre a tartós megoldást jelentő mesterséges vízpótlás megoldásáról – a megyei portál tudomása szerint – nem született döntés. 

Hiszen megnyugtató szakmai egyetértés sem alakult ki, miután a szakemberek még mindig eltérő szempontok szerint mérlegelnek. Annyi pozitív változást lehetett tapasztalni a mostani esőzések után, hogy miután korábban, elsősorban az ősz folyamán volt olyan önkormányzat (mint például a sukorói), amelyik kitisztíttatta a tó felé irányuló, területét átszelő patakot, rég nem látott módon indulhatott meg a lehullott csapadékvíz a nagy tómeder felé – áll a feol.hu cikkében.  

Az idokep.hu azt is kiszámolta, hogy a tavaly szeptember 23-án mért a mélyponthoz (53 centiméter) képest most 25 centivel többet mutat az agárdi vízmérce. Az ősz folyamán egyre csapadékosabbá váló időjárásnak köszönhetően az apadás megtorpant, a tó vízszintje ismét emelkedni kezdett, az utóbbi napokban jelentősen. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MTI/Vasvári Tamás)