Jelentős a szárazság a Csongrád és Csépa közötti holtágakon. A meder szinte teljesen kiszáradt, ráadásul tűz is pusztított a területen. A csépai Kinizsi Horgászegyesület vezetője szerint a fenntartónak kötelessége, hogy feltöltse a holtágrendszert. Csépa önkormányzata nem hosszabbította meg a 2017-ben lejárt üzemeltetési engedélyt, kérelmük jelenleg a megyei katasztrófavédelem hatósági osztályánál van.
A Csépa és Csongrád közötti Tisza-holtágakon 93,7 hektárra rendelkezik halgazdálkodási joggal a csépai Kinizsi Horgászegyesület, azonban a vízterület fele kiszáradt, ami halpusztulást is eredményezett. A holtágak vízkezelési joga a vízügyé és a csépai polgármesteri hivatalé, ám az üzemeltetésről szóló szerződés a két fél között 2017-ben megszűnt – erről Berkes Mihály, a csépai Kinizsi Horgászegyesület elnöke beszélt a Csongrád TV-nek adott interjújában.
Elmondta, a probléma már legalább 40 évre visszavezethető, akkor hibásodott meg a szivornyarendszerük, amely a vízbeemelést biztosította a folyóból. E miatt hiába folyik a Tisza 80 méterre a holtágaktól, a vízbeemelést csak akkor tudják megoldani, ha Csongrádnál minimum 550-560-as vízállás alakul ki.
„Egy acélcsőről beszélünk, ami szétrohadt. Állítólag olyan, mint a szita. Ebből következik, hogy nem tudja ellátni a feladatát, csak egészen magas vízállásnál. Nem tudunk szivornyázni vele. Ez a probléma nem most derült ki. Nem értem, hogy a vízügy az idők folyamán miért nem javította ki a tulajdonában lévő szivornyát” – adott hangot értetlenségének Berkes Mihály, aki nem tudja felfogni, miért hagyták, hogy ez a helyzet kialakuljon.
Szerinte még most is – nagyon alacsony tiszai vízállás mellett – robbanómotoros megoldással lehetne pótolni a vizet a holtágakba.
„A vízügynek lenne lehetősége erre, van egy úszó pontonjuk, amelyen nagy teljesítményű szivattyúk vannak elhelyezve. A múltban is emeltek be vizet, hatalmas mennyiségekre képesek. Amikor megkerestük a csépai polgármester úrral közösen egy levélben a vízügyi igazgatóságot, akkor azt az információt kaptuk, hogy 30 millióért 50 centiméternyi vizet önköltségen beemelnek. Azt mondták, ha ezt kifizetjük, akkor ők adnak vizet. A helyzet tovább romlott, még alacsonyabb a vízállás, de még mindig lehetne ezzel a robbanómotoros rendszerrel vizet beemelni. Csak most már 50 milliós árajánlatról beszélnek. Ki tudja ezt megfizetni?” – tette fel a költői kérdést Berkes Mihály.
A problémát csak tetézi, hogy a vízhiány után a tűzzel is meg kellett küzdeniük. A kiszáradt mederben és annak partján könnyen lángra kaptak a szárazabb növények és a nádas.
„Egy pillanat alatt a tűz martalékává vált az állatok élőhelye. Ami nem tudott elég gyorsan elmenekülni a tűz elől, az mind elpusztult” – fogalmazott az elnök, aki a kialakult viszonyok miatt katasztrófahelyzetről beszélt.
„Egész Európában és Magyarországon is kialakult egy iszonyú aszályos helyzet, az egész kontinensünket sújtja. Nagyon szívesen hivatkoznak az illetékesek erre az aszályhelyzetre, hogy ezért nincs víz, amit én el is hiszek. Ez viszont ránk nem vonatkozik, 80 méterre folyik el a betöltési lehetőségünktől a Tisza, amibe most is van víz. Kellő odafigyeléssel, esetleg egy kis költség felvállalásával, ami a vízügynek és a magyar államnak semmiségnek tekinthető, ez a helyzetet ki lehetett volna védeni” – vélekedett Berkes Mihály.
A Kinizsi Horgászegyesület megpróbált már sok mindent, gyűjtést szerveztek, különböző szervezetekkel felvették a kapcsolatot. Berkes Mihály július 20-án levelet küldött Farkas Sándor Csongrád-Csanád megyei országgyűlési képviselőnek, parlamenti államtitkárnak, de választ augusztus 2-ig nem kapott.
A Csongrád TV kereste az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságot, de választ egyik helyről sem kaptak.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotó: Csongrád TV képernyőfelvétel)