2024. április 28. vasárnap | Valéria
Aktuális

500 kiló őshonos halat mentettek meg kiszáradó tiszai kopolyából

500 kiló őshonos halat mentettek meg kiszáradó tiszai kopolyából

Három éve foglalkozik ivadékmentéssel a Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szövetsége. Legutóbbi sikeres akciójuk alkalmával július 23-án, szombaton 500 kilogramm őshonos halat mentettek meg. 

Fesztóry Sándor, a Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetségének ügyvezető igazgatója a Pecaverzumnak elmondta, munkájuk során megpróbáltuk feltérképezni az alkalmas helyszíneket, amelyeket folyamatosan figyelemmel kísérnek. 

Ezek jellemzőn kopolyák, olyan ártérben elterülő területek, amelyek áradáskor feltöltődnek, de a nyár végére kiszáradhatnak. Rendkívül jó haltartó helyeknek számítanak, így az orvhalászok kedvelt célpontjai is.

„A több hektáros víztestek akár pár száz négyzetméteresre is összezsugorodhatnak. Ekkor szoktunk közbe lépni. Dobóhálóval szoktunk tesztelni. „Ha azt látjuk, hogy az őshonos halfajok dominálnak – tehát nem ezüstkárász és törpeharcsa van benne – akkor nyilván belemegyünk, és megpróbáljuk a halakat visszamenteni az élővízbe” – magyarázta a mentési munkálatok menetét Fesztóry Sándor. 

Július 23-án is egy ilyen akcióra került sor. A 92 méteres hálóval 500 kilogramm őshonos halat tudtak megmenteni. 

„Tavasszal, nyár elején szokunk a kopolyákba halakat is kihelyezni. És most azt tapasztaltuk, hogy a tavasszal telepített csukaivadékok a természetes táplálékon nagyon szépen fejlődtek. A legutóbbi fogásunk közt is szép számmal akadt csuka is. Akár 20 centiméteresre is megnőnek, szinte hihetetlen, hogy egynyaras csukáról beszélünk” – árulta el az ügyvezető igazgató. 

Azt is elmondta, hogy a csukák mellett egynyaras lapos keszegek és bagolykeszegek és kétnyaras nyurga pontyok alkották a halakat, amelyeket a Tiszába helyeztek át. 

Fesztóry Sándor hangsúlyozta, a jogszabályokat figyelembe véve és azokat tiszteletben tartva végezik tevékenységüket. „Csak akkor csinálunk ilyet, ha őshonos halfajokat tudunk megmenteni a biztos pusztulástól. Ugyanakkor figyelnünk kell a méretgazdaságosságra is. A jelmondatunk így hangzik: halnál olcsóbban halat senki sem tud előállítani!” – fogalmazott az ügyvezető igazgató. 

A munkálatok során az inváziós halakat természetesen külön válogatták, és azokat nem helyezték át a Tiszába. 

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotók: Sporthorgász Egyesületek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetsége)