2025. január 20. hétfő | Fábián, Sebestyén
Aktuális

70 százalékos a Duna hóban lévő vízkészlete

70 százalékos a Duna hóban lévő vízkészlete

Az elmúlt 20 év tapasztalatai alapján elmondható, hogy a Dunán a vízgyűjtő nagy magassági tagoltsága miatt kevés az esélye a döntően hóból származó árhullám előfordulásának. Ugyanakkor a vízgyűjtőn felhalmozódott jelentős mennyiségű hó esetén átlagos mennyiségű folyékony csapadék is elegendő lehet egy komoly árhullám kialakulásához – írja az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) az Országos Vízjelző Szolgálatra (OVSZ) hivatkozva. 

A hóból származó árhullámok kialakulásának esélyét növeli, ha sok a hó a vízrendszer alacsonyabban fekvő részein (Felső- Duna, Morva, Vág), illetve, ha a felhalmozódott hó olvadása későn indul meg. Elmondható tehát, hogy a hóban tárolt vízkészlet tél végi értéke növelheti az esélyét egy tavaszi árhullám kialakulásának, de ahhoz, hogy ez bekövetkezzen, különböző meteorológiai és hidrológiai tényezők komplex egymásra hatása szükséges. 

Az aktuális helyzet elemzéséhez tekintsük át a 2021/2022. év téli/tavaszi időszakának hóvízkészlet grafikonját a Duna vízgyűjtő Nagymaros fölötti területére vonatkozóan. A grafikon a felhalmozódott hóban tárolt vízkészlet alakulását mutatja, illetve az elmúlt éveknek a számítás napjára (esetünkben március 16.) vonatkozó hóvízkészlet értékeit.

Az ábrán látható, hogy a Duna nagymaros fölötti vízgyűjtőjén a tél folyamán a hó felhalmozódása nem volt egyenletes. Már novemberben megkezdődött, és a csapadékos idő következtében december közepéig intenzíven nőtt a felhalmozódott hó mennyisége. 

December 12-én a számított mennyiség 5,7 köbkilométer volt, ami az átlagosnál 66 százalékkal magasabb érték. A pozitív napi középhőmérsékletek miatt december második felében a felhalmozódás üteme megtorpant, és január első napjaiban erőteljes olvadás is bekövetkezett, amit a hónap további részében stagnáló és gyenge felhalmozódási időszak követett.  

A száraznak mondható január után február elején gyorsan nőtt a hóvízkészlet mennyisége. Február 7-én elérte az idei tél legmagasabb értékét, a 8,5 km3-t, majd a hónap további részében alig változott a mennyisége, továbbra is a sokéves átlag alatt maradt.

A Duna Nagymaros feletti vízgyűjtő területén a hóvízkészlet március 16-i értéke 6,6 köbkilométer, ami az elmúlt 20 év – adott napra vonatkozó –  maximális értékének 32 százaléka, minimális értékénél 52 százalékkal magasabb, az átlagos értéknél pedig 30 százalékkal kevesebb.

Összefoglalva megállapíthatjuk, hogy a Duna nagymarosi vízgyűjtő területén a mögöttünk hagyott téli időszak folyamán felhalmozódott hóban lévő vízkészlet nem kiemelkedő mennyiségű, az ilyenkor szokásos átlagmennyiségnek hozzávetőlegesen 70 százalékát teszi ki, a vízrendszer alacsonyabban fekvő (500 méter alatti) részei pedig már teljesen hómentesek.

Határérték alatti a toxikus fémek mennyisége a Sajó magyarországi szakaszán. Részletek ITT!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: pixabay.com)