„Sándor, József, Benedek, zsákban hozzák a meleget” – ezzel a népi mondással indította a balatoni algák jelenlegi helyzetéről szóló összefoglalóját Kovács Attila és Somogyi Boglárka, az ELKH Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) két munkatársa.
A szakemberek beszámolója szerint lassan változik a téli algaközösség a Balaton nyílt vizében. Ha kevéssel is, a víz hőmérséklete április végére meghaladta a 10 Celsius-fokot
Az algabiomassza az egész tél végi, tavaszi időszakban alacsony volt. A tó keleti felén a tó víz jellemzően szegényebb algákban, a nyugati végen rendre magasabb fitoplankton biomassza értékeket mértek. Az a-klorofill koncentráció a Siófoki-medencében 1,56 és 5,45 µg/L között, a Keszthelyi-medencében 11,33 és 15,87 µg/L között változott, amely értékek nagyságrendileg megfeleltek a korábbi évek tavaszi biomassza értékeinek.
A tél és kora tavaszi algaközösségekre jellemző pikoalgák (< 2 µm ) és kisméretű algák (< 10 µm) képviselői kezdenek háttérbe szorulni a nagyobb testű társaik szaporodásával.
A pikoalga-közösség összetétele változott, amíg a hideg téli és kora tavaszi időszakban a pikoeukarióta zöldalgák uralkodtak, addig áprilisra biomasszájuk csökkent, helyüket pedig fokozatosan átvették a melegebb időszakra jellemző pikocianobaktériumok.
A Siófoki-medencében az egybarázdás ostoros (Cryptophyta) és zöldalga dominancia fokozatosan visszaszorult, április végére a kovaalgák váltak uralkodóvá.
A Keszthelyi-medencében a melegedéssel viszont a kovaalgák előretörése mellett a cianobaktériumok részesedése feltűnően növekedett.
Április végére megjelentek a jellemzően nyáron, gyakran tömegesen elszaporodó fecskemoszat és nitrogénkötő cianobaktérium fajok, de mennyiségük még messze elmarad a nyári algabiomassza értékeiktől.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: blki.hu)