2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

A dorozsma adta meg a választ a vacilláló horgász kérdésére

A dorozsma adta meg a választ a vacilláló horgász kérdésére

A képen látható halat a Duna főágán, Dunakeszinél fogta Sz. M., aki a Magyar Haltani Társaságnál (MHTT) érdeklődött afelől, hogy pontosan mi is akadt a horgára. 

„Véleményem szerint a hal nem jászkeszeg, hanem leánykoncér, mivel a jászkeszeg esetében még nem olvastam ilyen tövises nászkiütésekről. Viszont sötétebb színe inkább a jászkeszegre emlékeztet, tudomásom szerint a leánykoncér pikkelyei világosabbak és ezüstösebbek” – írta levelében a horgász. 

Az MHTT válaszában emlékeztetett, hogy a jászkeszeg szája csúcsba nyíló, pikkelyei aprók, számuk az oldalvonalon 55 és 60 között van. 

„A képen látható hal szája félig alsó állású, a pikkelyei viszonylag nagyok és számuk az oldalvonal mentén minden bizonnyal nem éri el az 50-et, ami alapján a hal egy védett leánykoncér (Rutilus virgo)” – vonták le a következtetést. 

A horgász felvetésével kapcsolatban azt írták, hogy nászkiütések számos pontyfélénknél, így a jászkeszegnél is előfordulhatnak, viszont a tövises, kétoldalt végigfutó dorozsma a leánykoncérra jellemző.  

Hozzátették: a halak színe számos tényezőtől függ, és akár rövid idő leforgása alatt is változhat, éppen ezért a szín nem tekinthető egyértelmű határozóbélyegnek. 

A határozásban sokat segített volna, ha a halat az oldalára fektetve fényképezi le, mert úgy pontosan megállapítható az oldalvonal pikkelyszáma – jegyezték meg végezetül. 

A magyarországi negyven nem fogható halfajt bemutató cikkünkben azt írtuk a 10.000 forint természetvédelmi értékű leánykoncérról, hogy a Duna vízrendszeréhez tartozó nagyobb folyók paduc- és márnazónájában él, ritka, veszélyeztetett endemizmusunk. 

Áramláskedvelő faj, optimális élőhelyét a folyók sebesebb sodrású, kavicsos és sóderes medrű, üledékmentes szakaszai adják. 

Március és május között ívik, a hímek ebben az időszakban jellegzetes, több sorban elhelyezkedő, rózsatövishez hasonló, fehér nászkiütéseket viselnek. Kifejlett példányainak hossza az 50 centimétert is elérheti.

Az országos rekord Cservenák László nevéhez fűződik, aki 2011. július 31-én a Szentendrei Kis-Dunából fogott egy 3,21 kilogrammos, 52 centiméteres példányt. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT)