2025. február 22. szombat | Gerzson
Aktuális

A halakat is bedrogozzák a Balaton Soundon

A halakat is bedrogozzák a Balaton Soundon

Annyi kokaint, extasyt és ketamint mutattak ki a tó vizéből a Balaton Sound elektronikus zenei fesztivál után, ami már káros a vízi élővilágra.

Drámaian megnő Zamárdinál a Balaton vizének kábítószertartalma a Balaton Sound idején egy tavaly januárban megjelent, mostanáig kevés visszhangot kiváltó magyar kutatás szerint – írja a Qubit hosszú cikkében, amelynek lényegét az rtl.hu foglalt össze.  

A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet és a Pécsi Tudományegyetem kutatói 2017 és 2019 között vizsgálták a Balaton vizét Zamárdinál, hogy a vízmintákból a helyi kábítószer-használat mértékéről kapjanak adatokat.

Az Environmental Toxicology and Chemistry című szaklapban, angol nyelven megjelent szövegben nincs leírva, hogy a kutatás Magyarországon, a Balaton déli partján, Zamárdiban, a Balaton Sound fesztivál apropóján készült. 

Az „Illegális kábítószerek mint egy nagy édesvízi tó vízi ökoszisztémájára jelentett potenciális kockázat egy nagy zenei fesztivál után” című tanulmányban azonban térképen és táblázatokban ábrázolják a mintavételi helyeket és időpontokat, amikből egyértelműen be lehet azonosítani, hogy a Balaton Soundról van szó.

A magyar kutatók 2017-ben, 2018-ban és 2019-ben vizsgálták a Balaton vizét a Balaton Soundnak helyet adó partszakasz közelében. A parttól 35 méterre három ponton, illetve két távolabbi, 6–8 kilométerre lévő kontrollponton vettek többször is mintákat a vízből a fesztivál előtt és után, 34 szer maradványait keresve.

Az eredmény: a kutatók több illegális kábítószert is kimutattak a Balatonból a Balaton Sound utáni napokban.

A fesztivál utáni időszakban kokaint, ketamint és az ecstasy fő hatóanyagát, az MDMA-t, illetve ezek bomlásanyagait lehetett nagy mennyiségben megtalálni a part menti vizekben.

A kutatók szerint a szerek többsége a Balatonban is megőrizte farmakológiai hatását, ami potenciálisan káros hatással lehet az élővilágra.

A víz kábítószertartalma 2018-ban kiugróan magas volt, valószínűleg azért, mert abban az évben jobb volt az időjárás, több fesztiválozó fürdőzött a Sound idején a tóban. 2017-ben és 2019-ben az északi szél is erős volt, ami segíthette a kábítószerek hígulását és szétterjedését. A kábítószerek leginkább a vizelettel kerülnek a tóba, közvetlenül (tóba pisilés) vagy közvetve (a csatornahálózatból).

A kutatás hosszabb elemzése ITT érhető el. 

Rengeteg drogot találtak a floridai halak szervezetében. Részletek IDE KATTINTVA!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: MTI/Lakatos Péter)