2024. december 12. csütörtök | Gabriella
Aktuális

A kutatóknak is feladta a leckét a díszmárnának hitt hal

A kutatóknak is feladta a leckét a díszmárnának hitt hal

Csodaszép halat merített a hálójával egy horgász, és akváriumi díszmárnának hitte. Mivel nem volt biztos a dolgában, a készített fotót elküldte a Magyar Haltani Társaság (MHTT) „Mit fogtam?” rovatának.

„A képen látható kis méretű halat csalihalfogó hálóval fogtam a Hortobágy-folyóból, a Kilenclyukú híd mellett szeptember 17-én. Hasonlít az akváriumi díszmárnákhoz, a faroknyélen szép fekete csík volt. A határozásban szeretném kérni a segítségüket” – írta üzenetében K. Á.

Az MHTT válaszának elején rögtön leszögezte, nem jól tippelt a pecás, hiszen a zömök test, a magas hát, a kicsi fej, valamint a rövid farokalatti úszó alapján a hal egy kárász.

Azt viszont – a fotó alapján – nem lehet megállapítani, hogy pontosan milyen kárász.

Ami azért nem mindegy, mert az egyik (a széles) őshonos és nem fogható, a másik (az ezüst) pedig inváziós, és tilos visszaengedni.

„Az ezüstkárász és a széles kárász közötti fő megkülönböztető bélyegek, vagyis a bognártüske fogazottsága, a hátúszó szegélye, valamint a hát- és a farokalatti úszó sugarainak száma ezen a képen nem kivehetők” – ráadásul az oldalvonalon található pikkelyek száma 33, tehát köztes értéket mutat.

„A fiatal széles kárászokra jellemző, faroknyélen található fekete gyűrű a képen látható példányon is jelen van, de ez a határozóbélyeg a hibridek esetében is gyakori” – folytatta elemzését az MHTT, hozzáfűzve, hogy ezek alapján a hal vagy egy széles kárász (Carassius carassius), vagy a széles kárász ezüstkárásszal alkotott hibridje (Carassius carassius x Carassius gibelio).

Hogy egészen pontosan milyen kárász a hálóba került hal, annak a pontos határozáshoz genetikai vizsgálatra lenne szükség – vélekedtek a haltani szakemberek.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT/Pecaverzum)