A tavalyi év sikerén felbuzdulva folytatják a ritkaságszámba menő projektet.
Már második éve, hogy nemcsak a süllők, hanem a keszegek ívását is mesterségesen segítik elő a Tolna Megyei Horgászegyesületek Szövetségének (TOHOSZ) munkatársai. Az első év tapasztalatai pozitívak voltak.
A Karaszi-foknál néhány évtizede kialakult, 1,5 hektáros, minden oldalról védett, a folyóhoz egy rövid, keskeny árokkal kapcsolódó öböl az élő Dunán manapság már ritkaságszámba menő természetes ívóhelyek egyike. Az pedig, hogy épp Csonka Gábor háza előtt terül el, azért fontos, mert a fiatalember a TOHOSZ hivatásos halőre.
Ilyenformán ez a vízterület nemcsak ideális nászhely a halaknak, de a horgászszövetség tökéletes helyszíne a halutánpótlás biztosítását célzó kísérleti projektjének, amely a süllő természetes szaporodásának elősegítése mellett a keszegek gyarapodására is koncentrál Balog Attila irányításával – számolt be a teol.hu.
A halgazdálkodási szakértő, a TOHOSZ munkatársa a portálnak nyilatkozva elmondta, a szálkai víztározón a korábbi években már bevált módszert alkalmazzák a Duna menti öbölben is. Azonban a szokásos süllőfészkek kihelyezésén túl második éve, hogy kiegészítik a projektet azzal, hogy a keszegek számára is kialakítanak ívóhelyeket. A tavalyi próba sikeres volt: őszre nagyon sok 10-12 centis süllőivadék és kis keszeg is úszkált az öbölben.
A TOHOSZ munkatársai által a Karaszi-fokon alkalmazott módszer iránt más vízterületeken is van érdeklődés. Balog Attila az ország több pontján mutatta már be, miként lehet különösebb beruházást nem igénylő módszerekkel elősegíteni a süllő ívását. A tervek szerint a jövőben más halfajok sikeres szaporodásához szükségek ívóhelyeket is kialakítanak.
(fotó: teol.hu)