Melegrekordok dőltek meg idén februárban, és ez hatással van a keszegfélék ívási időszakára, amely így hamarabb kezdődik.
Dorozsmás, azaz nászkiütéses keszeget fogott egy horgász a Ráckevei-Soroksári Dunán (RSD). Eléggé megdöbbent ezen, és a Magyar Haltani Társaság (MHTT) felé fordult.
„Az RSD vize 5-8 fokos, mégis előkerül belőle dorozsmás keszegféle. Sokan kétségbe vonják, hogy 10-12 fok alatt ilyen előfordulhat. Lehet, hogy ez valamiféle hormonális zavar?” – tette fel a kérdést, amely meg is jelent a fotóval együtt az MHTT honlapjának Mit fogtam? rovatában.
Az MHTT szerint az ívás ideje és az ehhez kapcsolódó nászkiütések kialakulása fajonként eltérő lehet.
„A leánykoncér (Rutilus virgo) az idén és a korábbi enyhe teleken már januártól kezdve nászkiütéses volt. Természetesen erősen hat az ívási időre a hőmérséklet, de nem köthető szorosan egy szűk hőmérsékleti intervallumhoz, mert ha gyors a felmelegedés, akkor hamarabb bekövetkezhet az ivari hormonok termelésének növekedése” – írták a szakmai véleményben.
Hozzátették, hogy az idei hideg januárt egy olyan február követte, amelyben számos melegrekord dőlt meg.
„Gyors volt tehát a felmelegedés, ezért a dorozsmás halak korai megjelenését nem hormonális zavarnak, hanem természetes folyamatnak tekintjük” – szögezték le.
Tavaly április 17-én került horogra a Duna leányfalui szakaszán egy gyönyörű leánykoncér. Nézd meg a halat IDE KATTINTVA!
30 tonna ponty kerül az RSD-be a hosszú hétvége előtt. Részletek ITT!
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: MHTT)