2024. szeptember 20. péntek | Friderika
Aktuális

A támadás elhárítását is gyakorolták a halőrök az országos találkozón

A támadás elhárítását is gyakorolták a halőrök az országos találkozón

A VII. Országos Halőri Szakmai Verseny és Találkozó szeptember 4-től 6-ig tart Szarvason, a Kákafoki-holtágon. Szerdán az elméleté volt a főszerep, csütörtökön pedig három szakmai és két ügyességi versenyszámra is sor került.

Az első szakmai versenyszámban a túlparton horgászó személy megfigyelése, és az általa elkövetett szabálysértések felderítése volt a feladat. Mindezt úgy kellett a halőrpároknak távcsövekkel és hőkamerával végrehajtania, hogy a tilosban járó ne vegye őket észre – olvasható a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) beszámolójában. 

A második feladat a már klasszikusnak számító ellenőrzés volt: egy stégen horgászó sporttársat kellett halőri intézkedés alá vonni. A horgászokmányok ellenőrzése mellett a stég alá, a horgászládába, a haltartóba és a csalihalas vödörbe is érdemes volt belenézni. 

Kellemetlen meglepetés érhette azokat, akik nem figyeltek a biztonságos távolság megtartására, ugyanis a szabálytalankodó zsebében egy kés lapult, amit bizony nem félt használni.

A rendészeti sorfeladat tulajdonképpen egy szituációs gyakorlat volt, ahol a halőrpároknak az egyes stációknál egyre komolyabb helyzetekkel kellett megbirkózniuk. Az intézkedésnek ellenszegülő személyeket vissza kellett tartaniuk a rendőrség kiérkezéséig. A lépéseket itt is, mint minden feladatnál, egy versenybíró értékelte.

A párosok az indulás előtt egy asztalról eszközöket vehettek magukhoz, de egyáltalán nem volt mindegy, hogy a különböző vegyi- és kényszerítőeszközök, fegyverek, illetve szolgálati „játékkutyák" közül melyiket választották.

Az első helyszínen egy együttműködőnek cseppet sem nevezhető orvhorgász okozott bonyodalmat, a másodikon egy bozótvágó késsel halat pucoló rapsic, a harmadikon pedig egy láncfűrészes fatolvaj várta a párosokat. 

A negyedik állomáson kormorángyérítés volt a feladat, mégpedig sziluettlövészet formájában. A lőlapokon látható madarak méretét akkorára csökkentették, mint amekkorának ötven méter távolságból egy valódi kárókatonákra látszik. A „gyérítés” természetesen sörétes lőszer helyett gumilövedékkel történt.

Ebéd után az ügyességi versenyszámokkal folytatódott a sor. A csónakos feladatban szintén párok vettek részt. Miközben az egyik halőr egy kijelölt pályán evezett, a másik tiltott eszközöket és szabálytalanságokat igyekezett észrevenni.

A nap utolsó versenyszámában egy elakadt halőri terepjáró kiszabadítása várt a halőrökre. A háromfős csapatoknak részletesen be kellett számolniuk a csörlő helyes használatáról és az önmentés egyes lépéseiről.

Fotók a második napról megtekinthetők ITT.

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(nyitókép: Mohosz)