Több mint 8300 méteren él egy csigahalfajta Japán déli részénél.
Az Izu-Bonin-árokban sikerült lefilmezni egy csigahalfajtát (Pseudoliparis belyaevi) 8336 méter mélyen – írja a BBC alapján a HVG.
A kutatók szerint ennél mélyebben már nem nagyon van hal, ami életben tudna maradni, így jó eséllyel most kapták lencse végre a világ legmélyebben élő halát.
Hasonló felfedezést a Mariana-ároknál tettek a kutatók néhány évvel ezelőtt, akkor a marianai csigahalat találták meg 8178 méteren, és eddig az a hal volt a rekordtartó, de a mostani felfedezés 158 méterrel felülmúlja a Mariana-árokbelit.
A Nyugat-Ausztráliai Egyetem (UWA) mélytengeri kutatói körülbelül tíz évvel ezelőtt jutottak arra a megállapításra, hogy élnie kell halaknak 8200 és 8400 méter között is, az elmúlt évtizedekben pedig ezt sikerült bizonyítékokkal is alátámasztani.
A mostani felfedezés Alan Jamieson tengerbiológus, az általa alapított Minderoo-UWA Mélytengeri Kutatóközpont és a Tokiói Egyetem együttműködésének köszönhető.
Legalább 300 féle faj tartozik a csigahalak közé, amelyek a legszélsőségesebb körülmények között is képesek élni.
Vannak csigahalak, amelyek a folyami vizekhez, a sekélyvízhez alkalmazkodtak, de olyanok is, amelyek a sarkkörök hideg vizeiben élnek.
A 8 kilométer mélyen élő, mélytengeri csigahalaknak több mint 80 megapascalnyi nyomást kell elviselniük, ami 800-szor több az óceán felszínénél lévő nyomásnál.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: BBC-képernyőfelvétel)