
Egy horgász, aki a fogásáról a Magyar Haltani Társaságnak (MHTT) is beszámolt, egy egészen különleges halat emelt ki a vízből.
„2022. június 5-én a Tiszakécskei Holt-Tiszán horgásztam, és ezt a furcsa halat fogtam. A külseje olyan, mint a tükörpontyé, de nincs bajusza. Vajon mi lehet?” – írta kérdésében G. G. horgász a „Mit fogtam?” rovatnak.
A MHTT szakértői a fényképek és a leírás alapján gyorsan beazonosították a különleges példányt. Mint kiderült, nem pontyról van szó, de a hasonlóság nem volt véletlen.
„A hal feje kicsi, teste zömök, háta viszonylag magas, farokalatti úszója rövid, mintázata sárgás. Ezek alapján a hal egy halvány aranyhal (Carassius auratus) vagy annak ezüstkárásszal alkotott hibridje (Carassius auratus × Carassius gibelio)” – olvasható a szakvéleményben.
Az MHTT hozzátette: a két faj igen közeli rokonságban áll, olyannyira, hogy egyes források szerint nem is két külön fajról van szó, csupán alfaji vagy még kisebb genetikai eltérésről.
További érdekesség, hogy a horgász által küldött példány kopoltyúfedőjén keresztül áttetszett a kopoltyúk vöröses színe. Ez pedig egy ritka jelenségre, az alampiás állapotra utal.
„Ez a szó magyarul fénytelenséget jelent, és abból adódik, hogy a hal bőréből hiányzik a gyöngyházfényű guanin színanyag” – magyarázták a szakemberek.
Mint ismeretes, a halakban normál esetben négy festékanyag tud szintetizálódni: a fekete melanin, a gyöngyházfényű guanin, a narancsszínű xantofill és a vörös színű eritrofill.
2023-ban egy Békés vármegyei csatornából került elő egy fénytelenségben szenvedő bodorka. Nézd meg a halat ITT!
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)