2025. január 20. hétfő | Fábián, Sebestyén
Aktuális

Árulják a kifogott halat a horgászok a ráckevei szövetség szerint

Árulják a kifogott halat a horgászok a ráckevei szövetség szerint

Pénzért értékesítik a kifogott halakat a Ráckevei-Soroksári Duna-ágon (RSD) a horgászok. A vízterület horgászati kezelője szerint a jelenség az őszi pontytelepítések alkalmával üti fel a fejét leginkább.

Törvénybe ütköző magatartástól való tartózkodásra hívja fel a figyelmet a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség (RDHSZ). Közleményükben azt írják, az utóbbi időben – különösen az őszi nagy pontytelepítések időszakában – egyre többször találkoznak azzal a jelenséggel, hogy a horgász a kifogott halat pénzért értékesíti. 

Konkrét esetet nem neveztek meg, viszont hivatkoznak egy Facebook-posztra, amely szerintük az egyik RSD-vel foglalkozó csoportban jelent meg. Abban állítólag egy csoporttag azt írta, hogy frissen fogott halat, elsősorban pontyot vásárolna. 

„A halgazdálkodással foglalkozó 2013. évi CII. törvény 58. §-a szerint »Nyilvántartott halgazdálkodási vízterületről származó hal, haltermék, vagy más hasznos víziállat kereskedelmi forgalomba csak fogási tanúsítvánnyal kerülhet«. A horgászzsákmány értékesítése tehát lényegében tilos, függetlenül attól, hogy a horgászati szabályok betartásával történt-e a fogás. Egyetlen kivétel az úgynevezett »falusi vendégasztal« szolgáltatást nyújtó kistermelő, aki csak természetes személy lehet, és tevékenysége regisztrációhoz kötött” – hívták fel a figyelmet. 

Azt is hozzátették, a tiltás érthető, hiszen a rekreációs módszerekkel kifogott hal értékesítésének lehetősége ellentétes lenne mind a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló törvény szellemiségével, illetve tételes szabályozásával, mind a horgászetika írott és íratlan szabályaival. 

Közölték, a kifogott hal eladásának tilalma szerepel a Mohosz országos horgászrendjében is, mely 2022-től kötelezően alkalmazandó a helyi horgászrendekben, így a Ráckevei Duna-ágon is.

Az RSD ország legintenzívebben telepített horgászvize, amelybe évente 200 tonna halat, főként pontyot telepítenek. Csak szemléltetésképp, a harmincszor akkor Balatonba évente 300 tonnát

Mint ismeretes, mostanában egyre többen veszítik el horgászokmányaikat az RDHSZ tagjai közül, a szövetség trükköt sejt a háttérben

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: RDHSZ)

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!