2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Az egész halat értékes élelemmé alakíthatjuk egy új eljárással

Az egész halat értékes élelemmé alakíthatjuk egy új eljárással

Az Európai Unióban 5,1 millió tonna kifogott tengeri halra jut 1,5 millió tonna melléktermék. Ezen változtatna egy svéd technológia, amelynek alkalmazása során a hal minden részéből élelmiszer készül. 

A svédországi Chalmers Műszaki Egyetem élelmiszeripari kutatói egy új válogatási technológiát vezetnek be, amelynek köszönhetően a halból öt nagyobb részt kapunk, nem csak a filét. A Svédország nyugati partvidékén található heringfeldolgozó üzem már alkalmazza az új módszert – adta hírül a Magyar Mezőgazdaság a Brighter Side of News alapján

Az új válogatási technológia lényege, hogy a filé, a gerinc, a farokúszó, a fej, a hasi lebeny és a zsigerek mind elkülöníthetők. A gerinc és a fej a legizmosabb, így alkalmas arra, hogy hús vagy fehérje-összetevő legyen belőle. Mivel a hasi lebeny és a belek tengeri Omega-3 zsírsavakban gazdagok, felhasználhatók olajgyártásra. 

A farokúszó sok bőrt, csontot és kötőszövetet tartalmaz, ezért alkalmas például tengeri kollagén előállítására, amely jelenleg nagyon keresett a piacon. A tengeri kollagént az élelmiszereken kívül kozmetikumokban is használják, ugyanis jó hatással van ízületek és bőr egészségére.

„Új válogatási módszerünkkel az egész halat ugyanolyan gondossággal kezeljük, mint a filét. A hangsúly a teljes értéklánc minőségének megőrzésén van. Ahelyett, hogy a különböző melléktermékeket egyetlen tárolóba tennénk, külön kezeljük azokat, akárcsak a húsiparban” – nyilatkozta Ingrid Undeland kutatásvezető, a Chalmers Biológiai és Biológiai Mérnöki Tanszékének professzora.

A technológiát már a gyakorlatban is kipróbálták, a Sweden Pelagic svéd halfeldolgozó vállalat alkalmazza a módszer egyes részeit a termelésben.

„Ez a technológia sokkal több lehetőséget biztosít számunkra, hogy egészséges, új és ízletes élelmiszereket fejlesszünk ki, és bővítsük termékkínálatunkat. Becsléseink szerint idén körülbelül 200-300 tonna darált húst fogunk előállítani az új válogatási módszernek köszönhetően, és célunk, hogy ezt a számot évről évre növeljük. Az élelmiszeriparban már megvan az érdeklődés, valamint a közétkeztetés olyan szegmenseiben, mint az iskolai étkeztetés” – mondta Martin Kuhlin, a skandináv vállalat vezérigazgatója.

Az Európai Unió halfeldolgozó ipara jelentős, éves forgalma közel 28 milliárd euró, 122 ezer ember dolgozik az ágazatban, amely azonban számos kihívással néz szembe. A becslések szerint például Európában 1,5 millió tonna tengeri melléktermék keletkezik, ami 5,1 millió tonna kifogott halból származik. 

Ilyen szempontból a filék előállítása a leggazdaságtalanabb, az eljárás során ugyanis a hal akár 70 százaléka is melléktermékként végezheti. 

9 év után újra árulják a balatoni halat. Részletek ITT

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(nyitóképünk illusztráció, forrása: Nagy István FB-oldala)